Ξέσπασε στο Λαύριο με σούπερ τρίτη περίοδο

Οι πράσινοι δύο 24ωρα μετά την ήττα από τη Μακάμπι έκαναν επίδειξη δύναμης και επικράτησαν με το άνετο και καθαρό 111-75. Μετά από ένα πρώτο μέρος που τα αμυντικά κενά του Παναθηναϊκού επέτρεψαν στο Λαύριο να μείνει κοντά στο σκορ (56-45) στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ξέσπασαν με ένα επι μέρους σκορ 30-9 αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ. Το 86-54 του 30′ τους έδωσε το δικαίωμα να χαλαρώσουν στην τέταρτη περίοδο. Ο Αταμάν δεν χρησιμοποίησε καθόλου Σλούκα και Λεσόρ, έδωσε χρόνο

σε όλους τους παίκτες ενώ έπαιξε και για πέντε περίπου λεπτά ο Αλέξανδρος Σαμοντούροφ.

Εξι παίκτες του Παναθηναϊκού τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων.Μοναδικό θέμα που προέκυψε ο τραυματισμός του Δημήτρη Μωραϊτη (μάλλον διάστρεμμα) που πρόλαβε να αγωνιστεί περίπου 4 λεπτά πριν αποχωρήσει.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Γκάι 13, Μπαλτσερόφσκι 7, Γκραντ 10, Γκριγκόνις 14, Ερνάνγκομεθ 15, Καλαϊτζάκης 9, Βιλντόσα 9, Μωραϊτης, Σαμοντούροφ 5, Αντετοκούνμπο 15, μήτογλου 4, Μαντζούκας 10.

ΛΑΥΡΙΟ: Μουρ 7, Χέλεμς 10, Ντε Τζούλιους 24, Γκρόμοβς 3, Θόρντον 11, Καββαδάς 2, Καστανέδα 19, Ζάρας 3, Δειμέζης, Σπρίντζιος, Παπαδάκης 2, Οικονομόπουλος 3.