Βιλερμπάν – Αρμάνι 81-77: Έκανε την έκπληξη (highlights)

Η Βιλερμπάν με τον Ντε Κολό και τον Μάικ κατάφερε να νικήσει την Αρμάνι με 81-77 στο LDLC Arena. Αντίθετα, η Αρμάνι είχε για κορυφαίους της τον Λο και τον Σιλντς αλλά δεν ήταν αρκετό.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δίποντο του Μακρούντερ στα πρώτα λεπτά, ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν γρήγορα την αντίδραση που ήθελαν, ισοφαρίζοντας με τον Έντουιν Τζάκσον. Λίγο αργότερα, η ομάδα του Πιερίκ Πουπέ πήρε «κεφάλι» στο σκορ με τον Λοβέρν να σκοράρει από δίποντο στο 7:52’ (4-2). Στη συνέχεια η Βιλερμπάν πήρε προβάδισμα

με τον Νάντο Ντε Κολό να αυξάνει τη διαφορά υπέρ των γηπεδούχων στους 9 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σίλντς έβαλε ξανά την Αρμάνι στο παιχνίδι (22-15). Η Βιλερμπάν από τη μεριά της, προσπάθησε να ανεβάσει την απόδοσή της και το κατάφερε έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Σκοτ Μάικ. Η Αρμάνι συνέχισε να απειλεί με τον Λο, τον Μακρούντερ και τον Χολ. Μάλιστα κατάφεραν να βάλουν τους φιλοξενούμενους ξανά στο παιχνίδι. Κέρδος τους στη δεύτερη περίοδο ήταν ότι μείωσαν στους 4 πόντους.

Ο Πάρις Λι διεύρυνε το προβάδισμα στους επτά (42-35), ενώ στη συνέχεια η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους. Η ιταλική ομάδα έβγαλε για ακόμα μία φορά αντίδραση και μείωσε προς τα τέλη της περιόδου στους έξι…

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Βιλερμπάν πάτησε γκάζι και άφησε τους φιλοξενούμενους σε ρόλο κυνηγού. Ντε Κολό και Μάικ συνέχισαν να εκθέτουν την άμυνα της Αρμάνι, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει ακόμα και τους 17 πόντους (76-59) στα μέσα της περιόδου. Οι Ιταλοί δεν πέταξαν λευκή πετσέτα και στα τελευταία δύο λεπτά προσπάθησαν να “κλέψουν” το ροζ φύλλο αγώνα. Με 11-0 σερί η Αρμάνι πλησίασε στο τρίποντο (80-77) 33” πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα η Βιλερμπάν πέτυχε έναν πόντο και “σφράγισε” τη νίκη…

Την επόμενη αγωνιστική η Αρμάνι θα υποδεχτεί την Παρτίζαν (8/3, 21:30), ενώ η Βιλερμπάν θα ταξιδέψει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (8/3, 21:15).

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 39-35, 62-56, 81-77