Τζιρόνα – Ατλέτικο Μαδρίτης 4-3: Γκρέμισε και το τελευταίο κάστρο (highlights)

Το πρώτο ημίχρονο έληξε 3-2 για την Τζιρόνα σε ματς διαφήμιση που έπρεπε να έχει κι άλλα γκολ από τις δύο ομάδες.

Η Τζιρόνα παρέσυρε σε τρελό ρυθμό τους ροχιμπλάνκος και η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Βάλερι (2′), Σάβιο (26′), Μπλιντ (39′) και η ομάδα του Σιμεόνε με τον Μοράτα (14′, 44′) από ισάριθμες ασίστ του Γκριζμάν.

Η εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου εντυπωσιακή από την Ατλέτικο που απαίτησε την ισοφάριση με έξι ευκαιρίες στα πρώτα οκτώ λεπτά και γκολ

ισοφάρισης από τον Μοράτα για το χατ-τρικ στο 54ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα η Ατλέτικο πρόσεξε περισσότερο την άμυνα όπως και η Τζιρόνα η οποία ήταν η μόνη που απειλούσε με Ντόβμπικ (62′), Κόουτο (73′), Αλέις Γκαρθια (78′).

Τελικά το γκολ της νίκης ήρθε στις καθυστερήσεις για τους γηπεδούχους με καταπληκτική εκτέλεση του Μαρτίν.

Η Τζιρόνα νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία της την Ατλέτικο Μαδρίτης και έπιασε ξανά στην κορυφή την Ρεάλ Μαδρίτης.

Τζιρόνα: Γκασανίγκα – Κόουτο, Έρικ, Μπλιντ, Μιγκέλ – Αλέις Γκαρθία, Μαρτίν, Τόρε (67′ Αρναου) – Σάβιο (89′ Πόρτου), Βάλερι (59′ Σολίς), Ντόβμπικ (67′ Στουάνι)

Ατλέτικο Μαδρ.: Όμπλακ – Βιτσέλ, Χιμένες, Ερμόσο – Γιορέντε, Ρικέλμε, Κόκε, Ντε Πολ (85′ Μέμφις), Λίνο (46′ Μολίνα) – Γκριζμάν (89′ Σαούλ), Μοράτα (89′ Αθπιλικουέτα)