Τβέντε-Φέγενορντ 2-1: Στην έδρα της δεν χάνει ποτέ κι από κανέναν!

Η Τβέντε έφτασε τα 25 σερί ματς χωρίς ήττα στην έδρα της καθώς επικράτησε με 2-1 της Φέγενορντ υποχρεώνοντάς την στην πρώτη της φετινή ήττα. Την προσπέρασε και στην βαθμολογία συνεχίζοντας την πρωταθληματική της πορεία και την καταδίωξη της Αϊντχόφεν και την Άλκμααρ.

Το 1-0 έκανε ο Ουγκάλντε με υπέροχη ατομική ενέργεια στο 10ο λεπτό αν και είχε τη βοήθεια της κόντρας που του έβαλε ο Χάρτμαν για να ξεγελάσει τον Μπάιλοου. Στο πρώτο ημίχρονο η Φέγενορντ ήταν άφαντη αλλά θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει αν ο Χερτράουντα

δε σημάδευε το δοκάρι στις καθυστερήσεις.

Στο δεύτερο μέρος η Φέγενορντ μπήκε πιο δυνατά, αλλά η Τβέντε είναι εκείνη που σκόραρε ξανά πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα των αντιπάλων της, που ήταν ψηλά στο γήπεδο. Σκόρερ ο Φαν Βόλσβινκελ.

Η Φέγενορντ μείωσε με τον Χερτράουντα μετά από ένα κόρνερ στο οποίο η άμυνα της Τβέντε δεν μπόρεσε να απομακρύνει. Η τρομερή ομάδα του Όουστιν όμως άντεξε ως το τέλος για να φτάσει σε μια ακόμα εντός έδρας επιτυχία.