Τρέντο-Γκραν Κανάρια 73-87: Ισπανικό αήττητο με σούπερ Μπρουσίνο – Λάντεσμπεργκ (highlights)

Η Τρέντο κατόρθωσε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο ματς στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου με τρίποντο του Ματία Ουντόμ (64-62), αλλά αυτό που ακολούθησε στην «PallaTrento» δεν το περίμενε κανείς στο ιταλικό στρατόπεδο.

Η Γκραν Κανάρια έκανε επιμέρους σκορ 9-25 στο τελευταίο δεκάλεπτο, έδειξε χαρακτήρα πρωταθλήτριας (είναι ούτως ή άλλως) και έκανε το 3/3 στο Group B του Eurocup. Το παιχνίδι ήταν από την αρχή δικό της και ουσιαστικά επέτρεψε στην Τρέντο να πιστέψει ότι

μπορεί να το διεκδικήσει, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο σοβαρεύτηκε στην άμυνα για να μην δώσει παραπάνω δικαιώματα.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκολα Μπρουσίνο (24 πόντους 3/3 δίποντα, 6/8 τρίποντα), με τον Σιλβέν Λάντεσμπεργκ (21 πόντους) να έχει την δική του επιθετική «έκρηξη», για μια ομάδα που έχει ροτέισιον 12 παικτών και κανείς δεν παίζει πάνω από 24 λεπτά! Πραγματικά αξιομνημόνευτη δουλειά από τον Γιάκα Λάκοβιτς στην διαχείριση του έμψυχου υλικού.

Για την Τρέντο, ο Αντρέις Γκρατζούλις σταμάτησε στους 13 πόντους, 11 είχε ο Νταβίντε Αλβίτι και από 10 πόντους οι Τότο Φοράι και Κούιν Έλις.

Τα δεκάλεπτα: 20-31, 41-44, 64-62, 73-87