Τερόντε, ο "λυτρωτής" της Κολωνίας

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη, με την οποία επιστρέφει για τα καλά στη “μάχη” για την παραμονή στη Bundesliga σημείωσε η Κολωνία, η οποία επικράτησε του Αμβούργου με 2-0.

Τα “κριάρια” άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Τερόντε, έπειτα από ασίστ του Οσάκο, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου, ο οποίος αγωνίστηκε σε όλο το ματς.

Ο Τερόντε “πλήγωσε” για δεύτερη φορά το Αμβούργο στο 67', σκοράροντας αυτή τη φορά μετά από ασίστ του Μίλος Γιόγιτς. Ο Τερόντε που ήρθε στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο από την Στουργκάρδη σε δύο ματς που έχει αγωνιστεί έχει σκοράρει τρεις φορές δίνοντας 6 βαθμούς στη νέα του ομάδα.

Με τη νίκη αυτή η Κολωνία έφτασε τους 12 βαθμούς, μειώνοντας στους τρεις τη διαφορά από το Αμβούργο και στους τέσσερις από τη Βέρντερ, η οποία είναι στη θέση που οδηγεί στα μπαράζ, έχοντας όμως ματς λιγότερο.