Στον δρόμο της επιτυχίας και οι έφηβοι με τις κορασίδες

Με δύσκολες νίκες σε καθοριστικούς αγώνες οι εθνικές μας ομάδες εφήβων και κορασίδων πήραν την 1η και τη 2η θέση αντίστοιχα στα δικά τους γκρουπ και απέκτησαν το δικαίωμα συμμετοχής στα πλέι οφ ώστε να κυνηγήσουν την πρόκριση στην πρώτη 16άδα. Με ανατροπή από 0-2 οι έφηβοι έκαμψαν με 3-2 τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη στο ματς, που έκρινε την πρωτιά στο 6ο γκρουπ και πάνε στα πλέι οφ 2 να παλέψουν για ένα ακόμα βήμα, που θα τους φέρει πιο κοντά στον στόχο της ανόδου στην Α κατηγορία (Level 1). Οι κορασίδες έβγαλαν δυνατή ψυχολογία και αγωνιστική αξία για να επικρατήσουν με 3-2 της επικεφαλής του

7ου γκρουπ Κροατίας. Είναι επιτυχία δεδομένου ότι άρχισαν την προσπάθειά τους από την 4η σειρά των seeding και ήρθαν 2ες κι επιπλέον τους κρατά στο κυνήγι του κυρίως ταμπλό επειδή οι συμμετοχές στα κορίτσια Under 15 είναι λιγότερες και το (διαφοροποιημένο εδώ) σύστημα διεξαγωγής τους στέλνει στα πλέι οφ 1. Αργότερα μαθαίνουν τους αντιπάλους τους για τα ματς της Κυριακής 16/07.

Οι έφηβοι, «ασημένιοι» Βαλκανιονίκες του 2023, είχαν βάλει τις βάσεις για την κορυφή του 6ου γκρουπ με το χτεσινό 2 στα 2 και ήταν φαβορί στον αγώνα με τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη. Η ομάδα όμως, που στο πρόσφατο Βαλκανικό της Ορεστιάδας είχε αρκεστεί στην 6η θέση, είχε επίσης δύο νίκες και επιβεβαίωσε την πολύ καλή της κατάσταση όταν προηγήθηκε με 2-0! Στην αρχή μάλιστα, ο Μαδέσης από τη θέση 1 της Ελλάδας δέχτηκε ανατροπή από 2-0 σετ μπροστά.

Στο τρίτο στη σειρά παιχνίδι ο Αλεξόπουλος κράτησε την ομάδα «μέσα» στο ματς και μετά ο Μαδέσης πέτυχε την ισοφάριση. Η δυνατή και με αρκετό άγχος αναμέτρηση 2,5 ωρών κρίθηκε κυριολεκτικά στο φινάλε. Ο Μανωλόπουλος με το αμυντικό στυλ παιχνιδιού ξεπέρασε στα 5 σετ τον δεύτερο Βόσνιο και ήρθε η πολυπόθητη νίκη και η πρωτιά. Ο κόουτς Χρήστος Βατσακλής είχε εκτός τριάδας τον Διονύση Τιμαμόπουλο.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 3-2:

Αλέξανδρος Μαδέσης-Ντάριο Πέγιτς 2-3 (11-8, 11-9, 13-15, 7-11, 8-11)

Στάθης Μανωλόπουλος-Μπένζαμιν Ζίγιαντιτς 1-3 (9-11, 4-11, 11-9, 6-11)

Αλέξανδρος Αλεξόπουλος-Άνες Μούγισιτς 3-0 (11-7, 11-3, 11-6)

Μαδέσης-Ζίγιαντιτς 3-0 (12-10, 11-4, 11-7)

Μανωλόπουλος-Πέγιτς 3-2 (14-12, 7-11, 11-5, 8-11, 11-8)

Στο άλλο ματς της 3ης αγωνιστικής το Λουξεμβούργο (που είχε αρχίσει ως επικεφαλής του γκρουπ) νίκησε 3-2 τη Λιθουανία και συνεχίζουν και οι δύο σε αγώνες κατάταξης.

Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΓΚΡΟΥΠ

ΧΩΡΑ ΒΑΘΜΟΙ

1. Ελλάδα 6

2. Βοσνία/Ερζεγοβίνη 5

3. Λουξεμβούργο 4

4. Λιθουανία 3

Οι κορασίδες έδωσαν μία ακόμα μεγάλη «μάχη» στο 7ο γκρουπ και αυτή τη φορά οι κόποι τους και η αποφασιστικότητά τους είχαν αντίκρισμα. Αντιμετώπισαν την ισόβαθμη Κροατία, που ήταν και 1ο φαβορί του γκρουπ και ύστερα από σπουδαία εμφάνιση επικράτησαν 3-2 με τον Δημήτρη Παπαδημητρίου να παίρνει θετικό αποτέλεσμα απ’ όλα τα κορίτσια. Σε ματς με διακυμάνσεις η Ελλάδα βρέθηκε αρχικά να χάνει κι αργότερα να προηγείται (με πολύ καλή απόδοση και στο κρίσιμο διπλό) ώσπου όλα κρίθηκαν στο 2-2. Η Μπουλά πήρε στην παράταση τα δύο πρώτα σετ αποκτώντας και το ψυχολογικό πλεονέκτημα και τελικά με σκορ 3-1 σετ ήρθε η νίκη και η2η θέση, που κρατά ζωντανό το όνειρο της ανόδου. Αουτσάιντερ φυσικά παραμένει η καινούργια και με χαμηλή θέση στα seeding, ομάδα, αλλά θα εξαντλήσει τις πιθανότητες για ό,τι καλύτερο.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Κροατία-Ελλάδα 2-3:

Νικολίνα Μιλίσεβιτς-Βασιλική Μπουλά 3-0 (11-8, 11-7, 11-5)

Μάρα Μαρκοβάνοβιτς-Μαύρα Κοντοπούλου 0-3 (10-12, 1-11, 7-11)

Φράνκα Μίσκιτς/Μιλίσεβιτς-Άλκηστις Κασίμη/Κοντοπούλου 0-3 (9-11, 8-11, 3-11)

Μιλίσεβιτς-Κοντοπούλου 3-0 (11-2, 11-4, 11-9)

Μαρκοβάνοβιτς-Μπουλά 1-3 (11-13, 11-13, 11-8, 5-11)

Στο άλλο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής η Σουηδία της Μαρίας Χριστοφοράκη επιβλήθηκε και της Εσθονίας με 3-0 κι έφτασε αήττητη στην κορυφή.