Στο +14 η Μπριζ

Μπορεί να τα χρειάστηκε, αλλά τελικά η Κλαμπ Μπριζ βρήκε τον τρόπο να νικήσει 4-2 τη βαλλόνικη Μουσκρόν και να αποσπαστεί 14 ολόκληρους βαθμούς από τη δεύτερη της βαθμολογίας Σαρλερουά.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με το γκολ του Βαν Ντούρμεν στο 35', αλλά η ομάδα της Φλάνδρας ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση μέχρι το 60'. Στο 69' η Μουσκρόν ισοφάρισε και πάλι, αλλά ο Ντιαμπί στο 72' και στο τρίτο λεπτό
των καθυστερήσεων έδωσε τους τρεις βαθμούς στην πρωτοπόρο του πίνακα.

Σε άλλα παιχνίδια, η Λόκερεν νίκησε 2-0 τη Μαλίν (ο Δημήτρης Κολοβός μπήκε αλλαγή στο 64'), ενώ η τελευταία της βαθμολογίας Εουπεν παρά το γεγονός ότι έπαιζε με δέκα παίκτες νίκησε 1-0 την Μπέβερεν με γκολ στο 88'.

Τα αποτελέσματα
Εουπεν - Μπέβερεν 1-0
1-0(88) Ρασπεντίνο
Οι γηπεδούχοι από το 77' αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σούτερντεν

Κλαμπ Μπριζ - Μουσκρόν 4-2
0-1Βαν Ντούρμεν (35)
1-1(51) Λιμπόμπε
2-1(60) πέναλντι Βόρμερ
2-2Γκοντό (69)
3-2(72) Ντιαμπί
4-2(90+3) Ντιαμπί

Λόκερεν - Μαλίν 2-0