Σπάρτα Ρότερνταμ – Αλκμάαρ 1-1: Την τιμώρησε ο Φερσχούερεν (highlights)

Η Σπάρτα Ρότερνταμ κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας από την Αλκμάαρ τιμωρώντας την για το γεγονός πως από το 59′ και το δοκάτι του Παυλίδη, ουσιαστικά “έσβησε” τις μηχανές της.

Η ομάδα του Μέρτενς άνοιξε το σκορ με ωραίο διαγώνιο σουτ του Σουγκαβάρα στο 25ο λεπτό χωρίς μέχρι τότε να έχει δημιουργηθεί κάποια σπουδαία ευκαιρία στο παιχνίδια για κάποια από τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο μέρος η Αλκμάαρ είχε, όπως γράψαμε και πιο πάνω, το δοκάρι με την κεφαλιά του Παυλίδη και μετά… έφυγε από το γήπεδο. Η Σπάρτα Ρότερνταμ άγγιξε το γκολ

στο 72ο λεπτό με κεφαλιά του Νορβηγού Λάουριτσεν, όμως ο Ράιαν έκανε πολύ δύσκολη απόκρουση κρατώντας το 1-0. Το καμπανάκι κινδύνου δεν το άκουσε η άμυνα της Αλκμάαρ και τρία λεπτά μετά από σέντρα του Μπριμ ο Φερσχούερεν έπιασε στην καρδιά της άμυνας καρφωτή κεφαλιά ο Ράιαν άγγιξε την μπάλα αλλά δεν κατάφερε να σώσει και αυτό το γκολ με αποτέλεσμα να έρθει το 1-1 που έμεινε ως το τέλος.