Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μπόρνμουθ 1-3: Ανασαίνει και ανεβαίνει (highlights)

Η Μπόρνμουθ θέλησε να «χτίσει» πάνω στη σπουδαία νίκη πριν τη διακοπή απέναντι στη Νιουκάστλ (2-0). Στο πρώτο ημίχρονο στο Σέφιλντ κυριάρχησε και αρκετές ευκαιρίες και δύο γκολ. Το πρώτο φετινό του γκολ σημείωσε ο Μάρκους Ταβερνίερ μετά από όμορφη ενέργεια του Σεμένιο (0-1, 12ο λεπτό). Πρώτο γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ με την φανέλα της Μπόρνμουθ για τον Τζάστιν Κλάιφερτ μετά το μεγάλο λάθος του Γουες Φόντεριγχαμ

(0-2, 45+3′).

Το γρήγορο γκολ της Μπόρνμουθ στην εκκίνηση του δευτέρου μέρους «έκοψε] τα πόδια της Σέφιλντ και κάπου εκεί τελείωσε και το ματς…Ο Μάρκους Ταβερνίερ πέτυχε 2ο προσωπικό και ανέβασε το δείκτη του σκορ (0-3, 50ο λεπτό). Η Σέφιλντ δεν κατάφερε ποτέ να ξαναμπεί στο παιχνίδι με την Μπόρνμουθ να έχει ευκαιρίες να βάλει κι’ άλλα γκολ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο ΜακΜπέρνι που επέστρεψε από τραυματισμό και ήρθε από το πάγκο να γράψει το τελικό (1-3, 90+6′).

Η Σέφιλντ έφτασε τους 12 βαθμούς, ενώ η Σέφιλντ παρέμεινε στην επικίνδυνη ζώνη με μόλις 5 πόντους.