Σαντχάουζεν – Χάνσα Ρόστοκ 1-2: Νίκη και τέλος η αγωνία

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Χάνσα Ρόστοκ εκτός έδρας επί της Σαντχάουζεν με 2-1, νίκη που της γάζει σε μεγάλο βαθμό το άγχος της παραμονής στην κατηγορία. Με τη νίκη της αυτή η Χάνσα πάει στους 37 βαθμούς, ανεβάινει στην 12η θέση και αφήνει κάτω της πέντε ομάδες.

Ήττα που την κρατάει τελευταία στον πίνακα της βαθμολογίας για την Σαντχάουζεν, που είδε τον Φρούλινγκ στο 17′ να κάνει εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια και να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους και στο 37ο λεπτό να γίνει με πέναλτι του Προύγκερ να γίνεται το

2-0. Το πέναλτι το κέρδισε ο ίδιος από τον Ντούμιτς.

Στο δεύτερο μέρος η γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι πέτυχαν μειώσουν το σκορ σε 2-1 με πολύ ωραία γυριστή κεφαλιά του Μπάσμαν στο 54ο λεπτό. Η Σαντχάουζεν πέτχυσε και δεύτερο γκολ με πολύ ωραίο σουτ του Ελ Ζεϊν έξω από την περιοχή, αλλά μέσω του VAR ο διαιτητής Στορκς το ακύρωσε ως χέρι συμπαίκτη του σκόρερ που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας.