Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ στην Κωνσταντινούπολη

Νικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό της ΑΕΚ στην Κωνσταντινούπολη, καθώς η κάτοχος του FIBA Champions League επικράτησε 83-78 της Μπάνβιτ.

Η Ενωση είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους όμως να ακολουθούν από κοντά στο α΄ ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε
36-33. Στην τρίτη περίοδο ο «Δικέφαλος» ξέφυγε 50-40 στο 25' και κατάφερε να εδραιώσει τη διαφορά σε επίπεδα κοντά στους δέκα πόντους. Προς το τέλος του ματς η Μπάνβιτ αντέδρασε και πλησίασε, αλλά η ΑΕΚ ήταν αρκούντως ψύχραιμη για να κρατήσει τη νίκη με 83-78.

Ο Ρόμπερσον με 14 και ο Σάκοτα με 12 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Ενωσης, η οποία θα παραμείνει στην Κωνσταντινούπολη και την Τρίτη (25/9, 16:30) θα αντιμετωπίσει την Μπεσίκτας.

Δεκάλεπτα: 18-19, 33-36, 50-61, 78-83

Μπάνβιτ (Γκουρκέν): Πέρεζ 10, Θόρτον 3, Ουλουσόι, Γκετσίμ 12, Οντσέλ 7, Ακιέλ 7, Μπίρτσεβιτς 10, Χαζέλ 11, Ατάρ 18.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Σάκοτα 12, Ματσιούλις 9, Μέις 7, Λαρεντζάκης 10, Μωραΐτης 1, Γκρίφιν 8, Σαντ Ρος, Ρογκαβόπουλος 5, Ρόμπερσον 14, Γιαννόπουλος 11, Χάντερ 6.