Πορτογαλία-Τουρκία 3-1: Αγχωτική πρόκριση στον τελικό (vid)

Η Πορτογαλία νίκησε με 3-1 την Τουρκία στο «Ντραγκάο» για τον πρώτο ημιτελικό των προκριματικών για την πρόκριση του Μουντιάλ.

Πλέον στον τελικό θ’ αντιμετωπίσει τα Σκόπια που νίκησαν 1-0 την Ιταλία.

Η Πορτογαλία ήταν καλύτερη, είχε την κυκλοφορία μπάλας και κυρίως ήταν πιο αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη όμως η Τουρκία ισορρόπησε, και μπορούσε αν μη τι άλλο να στείλει το ματς στην παράταση με το χαμένο πέναλτι του Γιλμάζ στο 85’.

Στο 9΄ σουτ του Κριστιάνο μέσα από την περιοχή

έφυγε άουτ.

Μεγάλη ευκαιρία στο 11’ όταν μετά από φάουλ του Μπρούνο Φερνάντες, ο Ζότα από τα δύο μέτρα, έστειλε την μπάλα άουτ.

Η Πορτογαλία σκόραρε στο 15’ όταν μετά το σουτ του Μπερνάντο Σίλβα στο δοκάρι, ο Οτάβιο πήρε το ριμπάουντ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Πρώτη φάση για την Τουρκία στο 21’ με σουτ του Ουντέρ στην αγκαλιά του Ντιόγκο Κόστα κι ένα λεπτό μετά κεφαλιά του Κουτλού από την μικρή περιοχή άουτ.

Στο 27’ ο Ντιόγκο Κόστα απέκρουσε σωτήρια σουτ του Κοκτσού στην γωνία του.

Στο 42’ η Πορτογαλία διπλασίασε τα τέρματα της όταν μετά από ασίστ του Οτάβιο, ο Ντιόγκο Ζότα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 48’ με σουτ του Ζότα που απέκρουσε ο Τσακίρ.

Ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 55’ όταν μετά από λάθος του Τσακίρ πλάσαρε άουτ σε κενή εστία.

Η Τουρκία μπήκε και πάλι όμως στο ματς στο 65’ όταν Ουντέρ και Γιλμάζ συνδυάστηκαν με τον τελευταίο να πλασάρει τον Ντιόγκο Κόστα για το 2-1.

Στο 82’ η Τουρκία κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ουνάλ από τον Φόντε.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπουράκ Γιλμάζ ο οποίος όμως αστόχησε με την μπάλα να βρίσκει ελάχιστα και το δοκάρι.

Στο 90’ από κοντά ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά.

Στο 90+4 όμως σε αντεπίθεση ο Ματέους Νούνιες πλάσαρε σωστά κάνοντας το τελικό 3-1.

Στο 90+5 ο Κριστιάνο είχε δοκάρι.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ντιόγκο Κόστα, Νταλότ, Ντανίλο, Φόντε, Γκερέϊρο (88’ Νούνο Μέντες), Μπρούνο Φερνάντες (80’ Γουίλιαμ Καρβάλιο), Ζοάο Μουτίνιο(88’ Ματέους Νούνιες), Μπερνάντο Σίλβα, Ρονάλντο, Ντιόγκο Ζότα (71’ Ζοάο Φέλιξ), Οτάβιο (88’ Λεάο).

ΤΟΥΡΚΙΑ (Στέφαν Κουντζ): Τσακίρ, Τσελίκ (80’ Γιαζίτσι), Ντεμιράλ, Σογιουντσού, Ουντέρ, Τσαλχάνογλου, Κουτλού (90’ Ντουρσούν), Καμπάκ, Μπουράκ Γιλμάζ, Κοκτσού (80’ Τοκιούζ), Ακτούρκογλου (66’ Ουνάλ).