ΠΑΟΚ Β’-Διαγόρας 3-3: Ισοπαλία σε…. 18′!

Τ’ ότι κανείς αγώνας δεν τελειώνει μέχρι να σφυρίξει για τελευταία φορά ο εκάστοτε διαιτητής, είναι ένα βασικό – και – ποδοσφαιρικό δόγμα, που πλέον οφείλουν να γνωρίζουν πάρα πολύ καλά (κι) οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ Β’ μετά από τον επίλογο στον αγώνα με τον Διαγόρα (3-3) για την 20η αγωνιστική της Super League 2.

Όλοι όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο του Μακεδονικού παρακολούθησαν μία αναμέτρηση που δύσκολα θα λησμονήσουν. Κι αυτό γιατί ο “Δικέφαλος”

μπήκε με…. φόρα στο ματς σκοράροντας από την πρώτη – κιόλας – επίσκεψή του στην περιοχή του Ροδιτών με Δαρέλα ν’ αξιοποιεί την ασίστ του Νινούα προτού καλά καλά συμπληρωθεί ένα λεπτό από τη σέντρα της αναμέτρησης.

Η “απάντηση” του Διαγόρα ήρθε είκοσι δύο λεπτά μετά αλλά ο Μοναστηρλής είχε απάντηση στο εξαιρετικό σουτ του Μαγκάκη, φάση που “αφύπνισε” τους ποδοσφαιριστές του Πάμπλο Γκαρσία, καθώς στο 26′ – και πάλι με δημιουργό τον Νινούα – ο Παναγιώτου με κεφαλιά έκανε το 2-0, χαρίζοντας τη 2η ασίστ στον Γεωργιανό μέσο.

Όλα έδειχναν να παίρνουν τον…. δρόμο τους υπέρ των γηπεδούχων, λίγα λεπτά μετά την έναρξη του Β’ μέρους και συγκεκριμένα στο 52′ όταν ο Σπυράκος έκανε το 3-0 προϊδεάζοντας για μια άνετη νίκη. Φευ…..

Οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Βελιτζέλου δεν το έβαλαν κάτω, δεν τα παράτησαν και συνέχισαν με πολύ μεγάλη ένταση με τους πρώτους “καρπούς” να έρχονται στο 65′, όταν σε σέντρα σουτ του Παραστατίδη η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Μοναστηρλή. Εξέλιξη που – όπως αποδείχθηκε – κλόνισε σημαντικά τους γηπεδούχους, αλλάζοντας την εικόνα τους ειδικά σ’ ότι αφορά την ανασταλτική λειτουργία υποπίπτοντας στο ένα λάθος μετά το άλλο.

Μια συνθήκη που “πλήρωσαν” ακριβά καθώς στο 74′ ο Μιχόπουλος μείωσε σε 3-2 και στο 83′ ο Λούκιτς διαμόρφωσε το τελικό 3-3. Την ευκαιρία ν’ ανακτήσει το προβάδισμα για τον “Δικέφαλο” απώλεσε ο Σπυράκος στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων βλέποντας την προσπάθειά του να σταματά στο δοκάρι!

Διαιτητής: Σταφύλας (Ξάνθης)

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία): Μοναστηρλής, Τσαούσης, Παναγιώτου, Κωττάς, Κιτσάκης, Ουεντραόγκο, Νινούα (73′ Γιαξής), Δαρέλας (60′ Σαλαμούρας), Πανίδης (46′ Σπυράκος), Τσοπούρογλου, Γκορντεζιάνι (86′ Σπυρίδης)

Διαγόρας (Κώστας Βελιτζέλος): Μπίντσης, Γιανναράκης, Τάτσης, Σταμένκοβιτς, Μανιάς (60′ Λούκιτς), Αντεσίνα (88′ Παπαϊωάννου), Μανιώτης, Καραμάνης, Πετράκης, Τσιαντούλας, Μαγκάκης.

15. Απόλλων Λάρισας 4 (18 ματς)

* Οι Β’ Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.