ΠΑΟΚ-Λαμία 3-1: Δύσκολα με ανατροπή και «χρυσό» Σβαμπ!

Το τρίποντο παρά την κακή εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο μέρος, πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με ανατροπή 3-1 της Λαμίας και για την ώρα βρίσκεται στην κορυφή του πρωταθλήματος, περιμένοντας το αποτέλεσμα της ΑΕΚ στην έδρα του Παναθηναϊκού. Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στη νίκη χάρις

τα γκολ των Μιχαηλίδη (45+1’) και Σβαμπ, με τον πολύπειρο μέσο να σκοράρει αρχικά πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στην αναμέτρηση (70′) και να διαμορφώνει το τελικό 3-1 με πέναλτι (88′). Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Φθιώτιδας ήταν εξαιρετική ως το ημίχρονο και έφτασε κοντά στη… ζημιά, αλλά το τέρμα του Μαρτίνεθ (7’) δεν ήταν αρκετό. Έτσι παραμένει χωρίς βαθμό στα Playoffs, ύστερα από τρεις αγωνιστικές.

Καλύτερη η Λαμία, ισοφάρισε ο ΠΑΟΚ

Εξαιρετική ήταν η εκκίνηση της Λαμίας στην Τούμπα, με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να κόψει την ορμή της! Μόλις στο 7’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ και… πάγωσαν το γήπεδο! Οι Κετζιόρα-Κοτάρσκι έκαναν λάθος στην άμυνα, με τον Μαρτίνεθ να το εκμεταλλεύεται και να κάνει το 1-0 υπέρ της ομάδας του. Οι παίκτες του Βόκολου έψαχναν συνεχώς την αντεπίθεση και την έβρισκαν, μιας και εκείνοι του Λουτσέσκου είχαν κενά στην άμυνα, στην προσπάθειά τους να ισοφαρίσουν. Με τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου ο Τσιλούλης σημείωσε και αυτός γκολ, το οποίο όμως δε μέτρησε καθώς την ώρα που πήρε την κάθετη πάσα ήταν οφσάιντ. Τρία λεπτά μετά ο Σλίβκα αστόχησε σε κεφαλιά, ενώ και στο 21’ ο Λέικ δεν μπόρεσε να βρει στόχο σε νέα αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν αποσυντονισμένοι, χωρίς ιδέες, κάτι που φαινόταν διαρκώς στο ότι δεν μπορούσαν να απειλήσουν την εστία του Κοσέλεφ. Ακόμη και οι εμπνεύσεις του Κωνσταντέλια έμοιαζαν να μην φτάνουν. Με την πάροδο του χρόνου ο ρυθμός έπεφτε και αφού ο Κετζιόρα έδιωξε σωτήρια προ του Τσιλούλη στο 40’, ο Δικέφαλος του Βορρά πήγε στα αποδυτήρια ισόπαλος με τέρμα στο 45+1’. Από τη σέντρα του Ζίβκοβιτς ο Μιχαηλίδης έκανε το 1-1 και εν συνεχεία αφιέρωσε το τέρμα στον πατέρα του που «έφυγε» από τη ζωή πριν από λίγες μέρες…

Ανατροπή με «χρυσό» Σβαμπ!

Με τριπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στην Τούμπα. Μεϊτέ, Μπάμπα και Τάισον πήραν θέση στον αγωνιστικό χώρο, στην προσπάθεια του Λουτσέσκου να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του. Και το πέτυχε, με τους παίκτες του να εμφανίζονται καλύτεροι από τη Λαμία και να απειλούν στο 51’. Ο Οζντόεφ προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, αλλά ο Κοσέλεφ τον σταμάτησε. Χρειάστηκε να περάσουν 10 λεπτά για την επόμενη φάση, με τον Σαμάτα να αστοχεί σε κεφαλιά που πήρε από το ύψος της μικρής περιοχής! Στο 63’ ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων έδιωξε τη σέντρα του Ζίβκοβιτς και εν συνεχεία απέκρουσε το σουτ του Τάισον, κρατώντας το 1-1. Ίδια κατάληξη είχε η προσπάθεια του Σέρβου και στο 67’, αλλά όχι και εκείνη του Σβαμπ στο 70’! Ο πολύπειρος μέσος μπήκε στο 65’ και πέντε λεπτά αργότερα σκόραρε με ένα υπέροχο σουτ εκτός περιοχής, για το 2-1 του ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Φθιώτιδας προσπάθησε να ισοφαρίσει, όμως οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 86′ με τον Σαμάτα. Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το τελικό 3-1. Στο 90+3′ ο Σαμάτα είχε την ευκαιρία να σκοράρει, όμως έστειλε την μπάλα στο δοκάρι…