Παναθηναϊκός AKTOR – Άρης 70-73: «Αυτοκράτορας» στο ΟΑΚΑ!

Τρομερή εμφάνιση από τον Άρη στο ΟΑΚΑ, κόντρα στον Παναθηναϊκό AKTOR. Οι «κίτρινοι» πέρασαν από την έδρα των «πράσινων» με 73-70 για τη 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. H ομάδα του Γιάννη Καστρίτη «έσπασε» το αήττητο του Παναθηναϊκού

AKTOR, όμως οι γηπεδούχοι παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας με 17-1, o Άρης «ανέβηκε» στην 4η θέση με 10-7.

To «τριφύλλι» παρατάχθηκε με πολλές απουσίες, καθώς ο Εργκίν Αταμάν δεν υπολόγιζε τους Ιωάννη Παπαπέτρου, Χουάντσο Ερναγκόμεθ και Ματίας Λεσόρ.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR στα πρώτα επτά λεπτά πέτυχε έξι πόντους με τον Κώστα Αντετοκούνμπο. Ο Έλληνας σέντερ είχε 2/3 δίποντα, ενώ 0/5 όλοι οι υπόλοιποι και τέσσερα λάθη. Ο Άρης μπήκε από νωρίς σε… ρόλο οδηγού και «έκλεισε» το πρώτο δεκάλεπτο με +15 (10-25).

Στη δεύτερη περιόδο ο Καλαϊτζάκης «αφύπνισε» τους γηπεδούχους και κατάφερε με προσωπικές ενέργειες να μειώσει τη διαφορά στο – 5 (34-39).

Διαφορετική εικόνα στο δεύτερο μέρος από τον Παναθηναϊκό AKTOR. Η «πράσινη» ομάδα ανέβασε το ρυθμό της και με επιμέρους σκορ 32-10 ανέτρεψε την κατάσταση, παίρνοντας προβάδισμα στο 22′ με 42-39. Λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου οι παίκτες του «Εξάστερου» έφτασαν τη διαφόρα στο +8 (57-49). Κορυφαίοι οι Κλαϊτζάκης και Γκραντ για το πράσινο «come back».

Ο Άρης μπήκε με το πόδι στο… γκάζι, σημείωσε 7-0 σερί και πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ για το 57-58 στο 32′. Τρία λεπτά πριν το φινάλε οι «κίτρινοι» πέτυχαν εκ νέου 5-0 (62-63) και ουσιαστικά «καθάρισαν» την «υπόθεση» νίκη.

Ο Τολιόπολος σκόραρε δύο «μεγάλα» τρίποντα, ο Παναθηναϊκός AKTOR «μάζεψε» τη διαφορά, ο Καλαϊτζάκης απέτυχε από τα 6,75μ και «σπατάλησε» την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.