Παλαβό ματς στο Μιλάνο και ήττα για Αρμάνι

Δύο παρατάσεις, τρελά τρίποντα και ήττα για την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα, Αρμάνι Μιλάνο, από την Αβελίνο με σκορ 92-96!.

Το καλύτερο ματς του φετινού πρωταθλήματος έγινε στο «Φόρουμ» του Μιλάνου, με την Αβελίνο να επιφυλάσσει στην Αρμάνι την 2η της ήττα σε 8 αγωνιστικές της Lega Basket. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στις τρείς πρώτες περιόδους (30-40 ημίχρονο, 50-58 στο 30΄),
αλλά οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση χάρη σε τρίποντο του Κέρτις Τζέρελς (73-73), με τον Ρίτς να αστοχεί στο τέλος των 40 λεπτών.

Στην παράταση το θερμόμετρο χτύπησε κόκκινο: 83-80 με βολές του Θίοντορ, 83-83 με τρίποντο του Φιλόι, 86-83 με τρίποντο του Τζέρελς, νέα απάντηση του Φιλόι με τον ίδιο τρόπο (86-86) και νέα παράταση! Στην δεύτερη παράταση η Αρμάνι προηγήθηκε 90-87 με βολές του Γκουντάιτις, αλλά με τους Ρίτς και Γουέλς η Αβελίνο γύρισε τούμπα το ματς και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη!

Για τους γηπεδούχους ο Τζέρελς είχε 23 πόντους, ο Θίοντορ πρόσθεσε 18, ο Γκουντάιτις 17, ενώ Μίτσοφ και Αμπάς είχαν από 10. Για την νικήτρια Αβελίνο ο Φιλόι είχε 21 πόντους και μεγάλα σουτ στην α΄ παράταση, ο Ρίτς πρόσθεσε άλλους 21, ενώ Γουέλς και Εντιαγιέ είχαν από 16 πόντους.

Με τη νίκη της αυτή η Αβελίνο, η οποία είναι συγκάτοικος με τον Άρη στο Champions League, «έπιασε» την Αρμάνι στο 6-2. Στην κορυφή παραμένει η αήττητη Μπρέσια (8-0), με την Βενέτσια στη δεύτερη θέση (7-1).