Όποιος προηγείται... συνήθως νικάει!

Αν κάτι μάθαμε από τις δέκα πρώτες αγωνιστικές του Ελληνικού πρωταθλήματος είναι ότι όποιος ανοίγει το σκορ... συνήθως είναι και αυτός που νικάει! Οι ανατροπές σε ογδόντα αγώνες μέχρι στιγμής είναι μόλις... πέντε!

Η μοναδική ομάδα φέτος που έχει κάνει δύο ανατροπές είναι ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ!

Την τρίτη αγωνιστική βρέθηκε να χάνει στο Ηράκλειο της Κρήτης από τον ΟΦΗ
με γκολ του Παπαστεριανού αλλά νίκησε με τέρματα των Μπίσεσβαρ, Λέο Μάτος και Ζαμπά μέσα σε δεκαοκτώ λεπτά, από το 37ο ως το 53ο λεπτό!

Την έβδομη αγωνιστική ο Άρης άνοιξε το σκορ στο Κλεάνθης Βικελίδης με τον Ματέο Γκαρσία μόλις στο 2ο λεπτό αλλά ο δικέφαλος γύρισε το ματς με τα γκολ του Πρίγιοβιτς (36', 84').

Οι υπόλοιπες ομάδες που έχουν κάνει ανατροπές φέτος είναι ο Παναθηναϊκός, η Λαμία και η Ξάνθη!

Ο Παναθηναϊκός την πέμπτη αγωνιστική στο Ολυμπιακό Στάδιο απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα! Με γκολ των Χατζηγιοβάννη και Μακέντα ανέτρεψε το 0-1 του Κρίζμαν!

Τα Γιάννινα του Γιάννη Πετράκη είναι η μοναδική ομάδα που έχει υποστεί δύο ανατροπές.

Έχασαν και στη Ξάνθη την όγδοη αγωνιστική! Προηγήθηκαν με τον Μυστακίδη αλλά δέχτηκαν γκολ από Μπρίτο και Γέντρισεκ!

Η Λαμία έγινε η πρώτη ομάδα που νικάει με ανατροπή του σκορ στην AEL FC Αρένα και παράλληλα έκανε την πρώτη ανατροπή της ιστορίας της στην μεγάλη κατηγορία στο εκτός έδρας ματς με την ΑΕΛ. Βρέθηκε να χάνει από γκολ του Ντέλετιτς αλλά το ματς γύρισαν οι Μπαράλες και Έπσταϊν!