Ολυμπιακός: Η τρομερή επίδοση στη «Λα Φοντέτα»

Οι «ερυθρόλευκοι», είναι η μοναδική ομάδα που οι «πορτοκαλί», έχουν αντιμετωπίσει και στις οκτώ σεζόν που έχουν συμμετάσχει στην EuroLeague.

Η ισπανική ομάδα, επικράτησε με 63-56 στο ΣΕΦ για τον πρώτο γύρο της διοργάνωσης και υποδέχεται τους Πειραιώτες για την 26η Αγωνιστική, σε ένα πολύ κρίσιμο ματς, όσον αφορά τη μάχη πρόκρισης στα πλέι – οφ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, θα γίνει ο πρώτος αντίπαλος που επισκέφτεται για όγδοη φορά τη «Λα Φοντέτα»

στον θεσμό και θέλει να συνεχίσει την εντυπωσιακή παράδοση που έχει στο συγκεκριμένο γήπεδο, στο οποίο έχει κερδίσει επτά συνεχόμενες φορές, χωρίς να έχει γνωρίσει ούτε μία ήττα!

Oι επισκέψεις του Ολυμπιακού στη «Λα Φοντέτα»ΣεζόνΦάσηΑποτέλεσμα2003-04Κανονική περίοδοςBαλένθια – Ολυμπιακός 78-902010-11Top 16Βαλένθια – Ολυμπιακός 79-852014-15Κανονική περίοδοςΒαλένθια – Ολυμπιακός 68-712017-18Κανονική περίοδοςΒαλένθια – ολυμπιακός 64-722019-20Κανονική περίοδοςΒαλένθια – Ολυμπιακός 91-932020-21Κανονική περίοδοςΒαλένθια – Ολυμπιακός 79-882022-23Κανονική περίοδοςBαλένθια – Ολυμπιακός 85-92

Μάλιστα, ο Ολυμπιακός, είναι και η μόνη ομάδα από αυτές που συμμετέχουν φέτος στη διοργάνωση, την οποία η Βαλένθια δεν έχει κερδίσει ποτέ στην έδρα της.

Γενικώς, στις συναντήσεις ανάμεσα στους δύο αντιπάλους, οι εκάστοτε φιλοξενούμενοι έχουν τη μερίδα του λέοντος στις νίκες, έχοντας κερδίσει 11 από τα τελευταία 15 μεταξύ τους ματς.

Πέρσι, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν επικρατήσει με 92-85 στη «Λα Φοντέτα», με κορυφαίο τον Κώστα Παπανικολάου, που είχε σημειώσει 22 πόντους.