Ολυμπιακός-ΑΕΚ: Τζιοβάνι, το "άχαστο" και η γκολάρα (vid)

Ολυμπιακός-ΑΕΚ: Τζιοβάνι, το "άχαστο" και η γκολάρα (vid)ageorgiΣάβ, 01/02/2021 - 00:04

Στις 4 Νοεμβρίου του 2000 ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ λίγες μέρες μετά την ήττα του στο Champions League από τη Λιόν με 1-0 και ήθελε τη νίκη για να μείνει ψηλά

στη βαθμολογία. Τελικά κατάφερε με επίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο να επικρατήσει με σκορ 4-1.

Ωστόσο από τα πιο χαρακτηριστικά στιγμιότυπα εκείνης της αναμέτρησης είναι δύο στιγμές με τον Τζιοβάνι. Ο "μάγος" του Ολυμπιακoύ μόλις στο 7ο λεπτό έκανε μια ασύλληπτη ενέργεια αποφεύγοντας τρεις αντιπάλους στην περιοχή αλλά αστόχησε απέναντι σε κενή εστία πλασάροντας μόλις άουτ.

Δώδεκα λεπτά μετά όμως αποζημίωσε τον κόσμο της ομάδας όταν δέχθηκε μια μεγάλη μπαλιά, στόπαρε και με τον Φερούζεμ κολλημένο πάνω του έμεινε όρθιος μπήκε στην περιοχή και έκανε το 1-1 καθώς Κασάπης, Ζαγοράκης και Ατματσίδης επίσης δε μπόρεσαν να τον σταματήσουν. Παλικαρίσιο γκολ που άνοιξε το δρόμο για την τελική ανατροπή με σκορ 4-1.

ΕΛΛΑΔΑ - Super League 1 - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Ολυμπιακός - Ποδόσφαιρο ΑΕΚ - Ποδόσφαιρο Off Off Off Off ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Ολυμπιακός - ΑΕΚ Ολυμπιακός ΕΛΛΑΔΑ Ολυμπιακός-ΑΕΚ: Τζιοβάνι, το "άχαστο" και η γκολάρα Submitted by ageorgi on Παρ, 01/01/2021 - 23:48 http://novasports-forthnet.secure.footprint.net/OSFP_AEK_00_01_GIOVANI_AXASTO_K… ΕΛΛΑΔΑ - Super League 1 - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Off Off Off ΕΛΛΑΔΑ O "μάγος" του Ολυμπιακού στο ματς της σεζόν 2000-01 αφού αρχικά έχασε μια απίστευτη ευκαιρία στη συνέχεια εξιλεώθηκε πετυχαίνοντας ένα παλικαρίσιο γκολ. ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Ολυμπιακός Ολυμπιακός - Ποδόσφαιρο ΑΕΚ - Ποδόσφαιρο On Off On Demand Video publish on Πέμ, 01/01/1970 - 02:33 O "μάγος" του Ολυμπιακού στο ματς της σεζόν 2000-01 αφού αρχικά έχασε μια απίστευτη ευκαιρία στη συνέχεια εξιλεώθηκε πετυχαίνοντας ένα παλικαρίσιο γκολ.
Article publish on Σάβ, 01/02/2021 - 00:04 Article hide updated date On Article is longform Off