Οι πιο εντυπωσιακοί επιθετικοί της Ligue 1 μέσα στο 2021

Οι πιο εντυπωσιακοί επιθετικοί της Ligue 1 μέσα στο 2021mkatsafaΣάβ, 04/03/2021 - 13:28

Μέσα στο διάστημα που έχουμε διανύσει στο νέο χρόνο, ο Κιλιάν Εμπαπέ, με τα δύο τέρματα που πέτυχε απέναντι στη Λιόν έφτασε τα οχτώ μέσα  σε αυτό το ημερολογιακό έτος. Όμως, ο Παρζιάνος επιθετικός πρέπει να αντιμετωπίσει αρκετούς αντιπάλους κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, ιδίως το τρίο των Γκουιρί, Χουάνγκ και Ντέιβιντ, που όλοι τους έχουν επτά γκολ μετά

από τη 18η αγωνιστική. Μόνο ο Νοτιοκορεάτης, έχει πετύχει το 50% των γκολ της Μπορντό.

Κορυφαίοι σκόρερ το 2021
1. Κιλιάν Εμπαπέ (Παρί): 8 γκολ
2. Αμίν Γκουιρί (Νις), Χουάνγκ Γουί Τζο (Μπορντό), Τζόναθαν Ντέιβιντ (Λιλ): 7 γκολ
5. Μέμφις Ντεπάι (Λιόν), Βισάμ Μπεν Γεντέρ και Κέβιν Βόλαντ (Μονακό), Τέρεμ Μόφι (Λοριάν): 6 γκολ

Ο Στέβαν Γιόβετιτς έχει εξελιχτεί σε σούπερ αλλαγή για την ομάδα του, ένας ρόλος στον οποίο έχει αποδειχθεί πολύ αποτελεσματικός, σημειώνοντας ένα γκολ κάθε 82 λεπτά μέσα το 2021. Ο Χιλιανός συμπαίκτης του Γκιγιέρμο Μαριπάν, ο πρώτος σκόρερ μεταξύ των αμυντικών του πρωταθλήματος (5 γκολ), είναι επίσης «κλινικός» στα τελειώματα του, με μέσο όρο ένα γκολ κάθε δύο σουτ! Αυτό εξηγεί εν μέρει, το εξαιρετικό δεύτερο μισό της σεζόν της Μονακό (32 πόντοι από τους πιθανούς 39), αλλά η ομάδα του Πριγκηπάτου διαθέτει επίσης την κορυφαία επίθεση της Ligue 1 κατά την περίοδο αυτή (32 γκολ) και έχει μακράν την καλύτερη αναλογία προσπαθειών / γκολ (4,75), μπροστά από την Παρί (6,36) και τη Λιόν (7,92).

Αναλογίες γκολ ανά λεπτά μέσα στο 2021
1. Στέβαν Γιόβετιτς (Μονακό): 1 γκολ κάθε 82 λεπτά (4)
2. Νεϊμάρ (Παρί): 1 γκολ κάθε 105 λεπτά (3)
3. Πάμπλο Σαράμπια (Παρί): 1 γκολ κάθε 123 λεπτά (3)
4. Αλεξάντερ Γκολοβίν (Μονακό): 1 γκολ κάθε 127 λεπτ (4)

Προσπάθειες για σουτ/αναλογίες γκολ που σημειώθηκαν το 2021
1. Γκιγιέρμο Μαριπάν (Μονακό): 2 σουτ (5 γκολ)
2. Νίκλας Ελίασον (Nιμ) και Αλεξάντερ Γκολοβίν (Μονακό): 2.5 σουτ (4 γκολ)
4. Πάμπλο Σαράμπια (Παρί): 3 σουτ (3 γκολ)

ΓΑΛΛΙΑ - Ligue 1 - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Off Off mkatsafa Off Off ΓΑΛΛΙΑ Ο Kιλιάν Εμπαπέ βρίσκεται στην κορυφή των σκόρερ στη Ligue 1 Uber Eats, αλλά είναι το παιδί θαύμα της Παρί πρώτος σε όλες τις κατηγορίες σκοραρίσματος για το 2021; Article publish on Σάβ, 04/03/2021 - 13:28 Article hide updated date On Article is longform Off