Ο γρίφος λύθηκε με την 102η απόπειρα και ο Ακέ το έκανε όπως το…2019!

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε εκτός έδρας της Τότεναμ με 1-0 και πήρε την πρόκριση για τους «16» του FA Cup.

Οι «πολίτες» σκόραραν και κέρδισαν για πρώτη φορά στο καινούργιο γήπεδο της Τότεναμ, το Tottenham Hotspur Stadium, μετά από 102 τελικές προσπάθειες στην αντίπαλη εστία και 538′ αγωνιστικά λεπτά.

Οι γηπεδούχοι, είχαν 5 νίκες κόντρα στην ομάδα του Γουαρδιόλα καθώς και μια ισοπαλία, στο Tottenham Hotspur Stadium.

Οι Λονδρέζοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στον Βικάριο, στο ξεκίνημα της φάσης του γκολ που σημείωσε η Σίτι.

Ο Ακέ ήταν ο πρωταγωνιστής της βραδιάς, καθώς έδωσε την πρόκριση στην Μάντσεστερ Σίτι, με το γκολ που σημείωσε στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ολλανδός αμυντικός πέτυχε το δεύτερο γκολ στην καριέρα του απέναντι στην Τότεναμ!

Το πρώτο, το είχε πετύχει με την φανέλα της Μπόρνμουθ τη σεζόν 2018-1019.