Νίκησε η Βέντσπιλς, ελπίζει ο ΠΑΟΚ

Ακόμη πιο δυνατά μπήκε ο ΠΑΟΚ στη διεκδίκηση μιας θέσης μέσα στην πρώτη τετράδα του 2ου ομίλου του Basketball Champions League μετά τη νίκη της Βέντσπιλς επί της Σαλόν στη Γαλλία (69-75), το βράδυ της Τετάρτης (11/1). Το αποτέλεσμα είναι βολικό για τον «Δικέφαλο», καθώς πλέον υπολείπεται μίας νίκης και από τους Γάλλους, εκτός από τους Λετονούς.
Στο
πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής, λοιπόν, η Ventspils νίκησε για δεύτερη φορά την Elan Chalon, επικρατώντας με 69-75 μέσα στη Γαλλία. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και με ένα τρίποντο του Pierre Gillet, η Elan Chalon προηγήθηκε με 69-67, 2΄44΄΄ πριν το τέλος, αλλά οι Λετονοί έκλεισαν τον αγώνα με ένα σερί 8-0, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Emanuel Ubilla και πήραν μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη που τους δίνει το πάνω χέρι για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Mike Bruesewitz με 14 πόντους, ενώ από τους Γάλλους, τους οποίους υποδέχεται ο ΠΑΟΚ την ερχόμενη Τρίτη στο «Παλατάκι», ο Jeremy Nzeulie είχε 16. Πλέον, Ventspils και Chalon βρίσκονται στην 4η και 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας μία νίκη παραπάνω από τον ΠΑΟΚ.

Η MHP Riesen Ludwingsburg επέστρεψε στις νίκες, καθώς πέρασε από την Κλαϊπέντα, επικρατώντας της Neptunas με 71-87. Οι Λιθουανοί προέβαλαν αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκαν με 22-23, αλλά στη συνέχεια οι Γερμανοί κυριάρχησαν και έφτασαν στην 8η νίκη του στη διοργάνωση. Πρώτος σκόρερ για τους Γερμανούς ήταν ο Dwayne Evans με 15 πόντους, ενώ ο Peter-McNeilly σταμάτησε στους 14. Από την πλευρά της Neptunas, ο Reinaldas Seibutis είχε 15 πόντους και 6 ασίστ.

Στην Ισπανία, η Iberostar Tenerife δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο (34-34) αλλά τελικά επιβλήθηκε της ουραγού Gaziantep με 72-53 και παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 11-0 και από τότε δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Κορυφαίος των νικητών ήταν Mike Tobey με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κώστας Βασιλειάδης με 11 πόντους. Από την πλευρά της Gaziantep, ξεχώρισε για άλλο ένα παιχνίδι ο Victor Rudd με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.