Νίκες για Ρεάλ και Μπάμπεργκ πριν αντιμετωπίσουν τους «αιώνιους»

Η Ρεάλ Μαδρίτης, νίκησε εκτός έδρας της Μπούργκος άνετα με 96-81 και παρέμεινε στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος, ενώ η Μπάμπεργκ πήρε βαθμολογική «ανάσα» με την νίκη της στην παράταση επί της Γκίσεν με 105-96 εκτός έδρας.

Οι Μαδριλένοι, πριν από την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό (8/3, 22:00) είχε ένα εύκολο βράδυ υποδεχόμενη την Μπούργκος. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πήρε μια άνετη νίκη με 96-81 και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 19-2. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέι Σι Κάρολ με 18 πόντους, με τον Έντι Ταβάρες να σκοράρει 13 μαζεύοντας
και 13 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, που βρίσκονται μια νίκη πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού (6-15 ρεκόρ) ο Γκόραν Ούσκιτς είχε 15 πόντους.

Η Μπάμπεργκ έπαιξε με την φωτιά στην έδρα της Γκίσεν, αλλά δεν κάηκε. Πήρε την νίκη στην παράταση με 105-96 και πλέον με ρεκόρ 12 νίκες 10 ήττες «σκαρφάλωσε» στην όγδοη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, μετά την πρώτη περίοδο πήρε τον έλεγχο του αγώνα, έφτιαξε διαφορές, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και εμ 3 στις βολές από τον Ντέιβις ο αγώνας πήγε στην παράταση (85-85). Στο έξτρα πεντάλεπτο οι πρωταθλητές με τους Χίκμαν και Χάκετ πρωταγωνιστές βρήκαν πάλι ρυθμό και έφτασαν στην πολύτιμη νίκη πριν αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό στο Φάληρο (9/3, 21:00). Ο Ντάνιελ Χάκετ είχε 28 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ με τον Ρίκι Χίκμαν να έχει 24 πόντους και τον Ντορέλ Ράιτ να προσθέτει 18 πόντους και να μαζεύει 12 ριμπάουντ. Για την Γκίσεν που είναι στην 11η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 11-11, ο Χόλινς είχε 26 πόντους και ο Μπράιντ 18 κατεβάζοντας και 17 ριμπάουντ.