Μάντσεστερ Σίτι-Άστον Βίλα 4-1: Τρίποντο με ήρωα τον Φόντεν

Η Μάντσεστερ Σίτι προηγήθηκε με τον Ρόδρι σρ 11ο λεπτό και στην δεύτερη τελική προσπάθεια του στο παιχνίδι. Η Άστον Βίλα είχε άμεση αντίδραση και με τον Ντουράν να σημειώνει το δεύτερο γκολ του στη σεζόν ισοφάρισε 1-1. Το γκολ με το οποίο η Σίτι πήγε στα αποδυτήρια σημείωσε ο Φόντεν στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ήταν το δεύτερο της καριέρας του απέναντι στην Άστον Βίλα και 19ο εφέτος στη διάρκεια της σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο Φόντεν έκανε εκπληκτικά πράγματα στην επανάληψη. Σημείωσε ακόμη δύο γκολ (60′ και 69′) και με χατ-τρικ οδήγησε την Σίτι σε μια ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα που την κρατά κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Άστον Βίλα δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον εξαιρετικό ρυθμό των ποδοσφαιριστών του Γκουαρντιόλα στην επανάληψη.