Κατοστάρα η Φενέρ στην Νταρουσάφακα (video)

Εντυπωσιακή η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση στο ντέρμπι της Πόλης της Νταρουσάφακα με 100-79 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα και έφτασε το ρεκόρ της στο 7-1.

Αντίθετα η Νταρουσάφακα που δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μα΄τια την αντίπαλο της έμεινε ουραγός με μια νίκη και επτά ήττες.

Η Φενέρ προηγήθηκε στο α’ δεκάλεπτο με 25-10 με τον Ντίξον να οργανώνει και να σκοράρει και τους Λοβέρν και Βέσελι κυρίαρχους κάτω από τα καλάθια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Νταρουσάφακα μείωσε τα
λάθη της και με αρκετά επιθετικά ριμπάουντ προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε στο 46-37.

Στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου με καλάθι του Πέινερς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 50-45 αλλά κάπου εκεί η βενζίνη στο ντεπόζιτο τελείωσε.

Οι Λοβέρν και Βέσελι κυριάρχησαν κάτω από τα καλάθια, ο Γκούντουριτς εκτελούσε το ίδιο και ο Ντίξον με τρίποντο του οποίου το σκορ έγινε 74-56 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου.

Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν καθαρά διαδικαστικό με τον Γκούντουριτς να σημειώνει το τελευταίο καλάθι για την «κατοστάρα» μέσα σε αποθέωση και τον Ομπράντοβιτς να φτάνει τις 300 νίκες ως προπονητής της Φενέρ στην Ευρωλίγκα.

Ο Μαχμούτογλου είχε 16 πόντους, ο Ντίξον 15, οι Γκούντουριτς, Λοβέρν και Βέσελι από 13.
Για την Νταρουσάφακα ο Έρικ είχε 17 πόντους ενώ 16 πρόσθεσε ο Μακάλουμ.