Η Βενέτσια πέρασε από την Λιουμπλιάνα (video)

Η Βενέτσια με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε της Ολίμπια Λιουμπλιάνας στην Στόζιτσε Αρίνα με 76-66, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ της ΦΙΜΠΑ.

Η ιταλική ομάδα έφτασε το ρεκόρ της στο 4-1 και παρέμεινε στο κυνήγι της πρώτης θέσης του 3ου Ομίλου, στον οποίο μετέχει και η ΑΕΚ. Η Ολίμπια με το ακριβώς αντίθετο ρεκόρ (1-4).

Η Ολίμπια μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με καλή άμυνα και οργανωμένο παιχνίδι. Προηγήθηκε με 22-13 στο πρώτο δεκάλεπτο κι έφτασε στο +10 (28-18) στα μισά του
δευτέρου δεκαλέπτου, με κορυφαίους τους Μόργκαν (20π., 13ρ.) κάτω από τα καλάθια και Χρόβατ (17π.) στην περιφέρεια.

Από εκείνο το σημείο όμως η άμυνα της Βενέτσια έγινε πιο πιεστική. Βατ, Πέριτς και Μπιλίγκα φορτώθηκαν με φάουλ αλλά άρχισαν να πιέζουν πολύ στην άμυνα κάτω από το καλάθι και η διαφορά άρχισε να μαζεύεται. Έκλεισε το ημίχρονο στο 36-31 και με την έναρξη του γ’ δεκαλέπτου με καλάθι του Μπράμος (10π.) η Βενέτσια πέρασε 36-38.

Η Ολίμπια ήταν άστοχη πλέον τόσο στα τρίποντα όσο και από την γραμμή των ελευθέρων βολών(τελείωσε με 4/21 και 6/15β.).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ένα ξέσπασμα του Ρες έξω από τα 6,75 με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 57-65 κι ένα ακόμη του Ορελίκ το 57-68.

Η Ολίμπια πίεσε με παγίδες στην άμυνα αλλά δεν μπόρεσε να γυρίσει στο ματς και να διεκδικήσει τη νίκη.

Για τους νικητές εξαιρετικός ο Ορελίκ (17π.), ενώ βοήθειες έδωσε και ο Τζόνσον (12π.).