Η Ρεάλ πέρασε από το Βελιγράδι 73-67 τον Αστέρα

Η Ρεάλ πέρασε από το Βελιγράδι 73-67 τον ΑστέραtbairaktΠαρ, 11/13/2020 - 22:08

Η Ρεάλ επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 73-67 στην «Αλεξάντερ Νίκολιτς Αρίνα» για την 8η αγωνιστική της Euroleague.

Ήταν η 3η συνεχόμενη νίκη της Βασίλισσας στο Βελιγράδι και 3η συνεχόμενη στην φετινή διοργάνωση.

Νίκη διόλου εύκολη μιας και ο Αστέρας είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο με τους Λόϊντ και Γουόλντεν να ελέγχουν τον ρυθμό και να σκοράρουν

χωρίς πρόβλημα.
Τα δύο γρήγορα φάουλ του Ταβάρες έπαιξαν τον δικό τους ρόλο στην αμυντική προσπάθεια των φιλοξενούμενων.
Ο Αστέρας έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 26-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με Λόιντ και Ο’ Μπράϊαντ η διαφορά πήγε στο 37-27. Η ρεάλ μείωσε με Ρούντι και Γκαρούμπα 38-34 για να κλείσει το ημίχρονο στο 42-36.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν μια άλλη ιστορία. Η επιστροφή του Ταβάρες και η άνοδος του Γιούλ έδωσαν το έλεγχο στην Ρεάλ που ψαλίδισε τη διαφορά και πέρασε και μπροστά στο σκορ με 46-51. Ένα τρίποντο του Αμπέλδε την έφερε στο 59-53 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αστέρας έκανε την αντεπίθεση του και με Νταβίντοβατς στην αρχή και Γουόλντεν στην συνέχεια πέρασε μπροστά 65-64.
Στο σημείο αυτό όμως δύο τρίποντα του Τόμπκινς έκαναν το 65-70.

Ο Αστέρας μείωσε σε 67-71 αλλά με δύο βολές στα 10’’ ο Γιούλ σφράγισε το τελικό σκορ και τη νίκη της Ρεάλ.

Για τον Αστέρα ο Λόϊντ είχε 22 πόντους, ο Γουόλντεν 16, ενώ ο Ο’ Μπράϊαντ 7 πόντους και 8 ριμπάουντ.
Για την Ρεάλ ο Τόμπκινς είχε 14 πόντους, ο Ράντολφ 13, ενώ ο Καμπάσο 8 πόντους και 5 ασίστ.

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - Euroleague - ΜΠΑΣΚΕΤ Crvena Zvezda - Μπάσκετ Real Madrid - Μπάσκετ Off Off tbairakt Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ Crvena Zvezda ΔΙΕΘΝΕΙΣ Η Ρεάλ επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 73-67 στην «Αλεξάντερ Νίκολιτς Αρίνα» για την 8η αγωνιστική της Euroleague. Article publish on Παρ, 11/13/2020 - 22:08 Article hide updated date Off Article is longform Off