Η Μονακό βύθισε ακόμη περισσότερο τη Σεντ Ετιέν! (video)

Το γρήγορο γκολ του Σιντιμπέ, μόλις στο 3ο λεπτό, ήταν ο πρόλογος του τι επρόκειτο να επακολουθήσει, αφού από τη μία πλευρά υπήρχε μια Μονακό, οργανωμένη σε όλες τις γραμμές της με έντονη επιθετική διάθεση, κι από την άλλη μια Σεντ Ετιέν που δείχνει το χειρότερο πρόσωπό της την τελευταία δεκαετία...

Η ομάδα του Ζαρντίμ πήγε με προβάδισμα δύο γκολ στο ημίχρονο, με τον Λεμάρ να βρίσκει δίχτυα στο 32' ύστερα από εξαιρετική προσπάθεια,
ωστόσο το σκορ είναι κολακευτικό για τους γηπεδούχους, αφού οι πρωταθλητές, είχαν πολλές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

Η εικόνα στο δεύτερο ματς δεν άλλαξε ούτε κατά τι, με τον Φαμπίνιο να πετυχαίνει το 0-3 στο 54', σε φάση στην οποία ο Ρουφιέ διαμαρτυρήθηκε έντονα στον βοηθό ζητώντας offside -δίχως πάντως να έχει δίκιο- και το διαιτητή να τον αποβάλει δικαίως.

Εκεί τελείωσαν όλα για τη Σεντ Ετιέν, η οποία στο 60' δέχθηκε και τέταρτο γκολ από τον Κεϊτά Μπαλντέ και πλέον παραμένει στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας έχοντας 20 βαθμούς, ενώ η Μονακό πήγε στους 38 βαθμούς, στο -6 από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν.

Σεντ Ετιέν: Ρουφιέ (αρχ.) - Μάιγκα, Τεοφίλ-Κατρίν, Εμπένγκ, Γκαμπριέλ Σίλβα - Παζό, Ερνάνι (66' Ντιουσέ) - Βάγκνερ (57 Μουλέν), Καμπελά (88' Γιάνκο), Μονέ-Πακέ - Ντιονί

Μονακό: Σούμπασιτς - Σιντιμπέ, Γκλικ, Ζέμερσον, Ζόρζε - Φαμπίνιο, Μοουτίνιο, Λόπες (87' Ντιακαμπί), Λεμάρ (66' Γκεζάλ) - Φαλκάο (αρχ.), Μπαλντέ (77' Καρίγιο)

STAT ATTACK

H Μονακό είναι η μοναδική ομάδα που έχει πετύχει 4 γκολ στο πρώτο 5λεπτο των αγώνων της.

Οι Στεφανουά αγνοούν τη νίκη στα 9 τελευταία ματς πρωταθλήματος, κάτι που είχε να συμβεί από το Δεκέμβριο του 2010.

Οι Μονεγάσκοι νίκησαν στην έδρα των Στεφανουά για πρώτη φορά από τον Ιανουάριο του 2007.

Ο Ζουλιέν Σαμπλέ έγινε ο πρώτος προπονητής στην ιστορία της Σεντέ που δεν έχει καταφέρει να νικήσει στους 6 πρώτους αγώνες του