Γερμανία-Σλοβενία 100-71: Η ρεβάνς του Σρέντερ από τον Ντόντσιτς

Ήταν 6 Σεπτεμβρίου του 2022. Η Γερμανία υποδεχόταν την Σλοβενία στη Κολωνία και στις εξέδρες είχε στηθεί «πάρτι». Ο Λούκα Ντόντσιτς το χάλασε με 36 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Τελικά όμως παρά την ήττα (80-88) η Γερμανία ήταν εκείνη που πήρε μετάλλιο (το χάλκινο) στο Eurobasket…

Σήμερα, ο Ντένις Σρέντερ χρωστούσε κάτι στον καλό του φίλο αλλά ορκισμένο… εχθρό στο παρκέ. Μία «ραψωδία» του νέου παίκτη των Τορόντο Ράπτορς, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 24 πόντους (4/4

δίποντα, 4/7 τρίποντα) και 10 ασίστ σε 25 λεπτά συμμετοχής. Ο Λούκα Ντόντσιτς έβαλε 23 πόντους σε 30 λεπτά αλλά με μόλις 2/11 τρίποντα, και οι υπόλοιποι -πλην Κλέμεν Πρέπελιτς (12 πόντους)- δεν μπόρεσαν να τραβήξουν κουπί.

Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για τους Σλοβένους, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 11-25, έχοντας «εγκλωβίσει» την Γερμανία αλλά όταν προηγήθηκαν με 20-32 στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί την συνέχεια. Ούτε ο πιο θερμός υποστηρικτής της «Nationalmanschaft»…

18-2 επιμέρους σκορ και 38-34 ημίχρονο, με την Γερμανία να μην σταματά εκεί, να κάνει επιμέρους σκορ 30-18 στο τρίτο δεκάλεπτο και 32-19 στο τελευταίο δεκάλεπτο για να επικρατήσει τελικά με +29!

Και οι δύο ομάδες είναι στην 8άδα και περιμένουν να μάθουν το αποτέλεσμα της αναμέτρησης Καναδάς-Ισπανία (16:30, Novasports) για να δουν ποιον θα αντιμετωπίσουν. Αν κερδίσει η Ισπανία, αντίπαλος της Γερμανίας θα είναι οι «ρόχας» και οι Σλοβένοι θα αντιμετωπίσουν τη Λετονία, αν κερδίσει ο Καναδάς, οι Γερμανοί θα παίξουν με την Λετονία και οι Σλοβένοι του Ντόντσιτς θα προσπαθήσουν να αφήσουν εκτός συνέχειας τον Καναδά.

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 38-34, 68-52, 100-71