Εξάρες ο Ολυμπιακός με Πολ

Με την Χίπε να ξεκουράζεται στον πάγκο, η συμπατριώτισσα της Πολ πήρε το όπλο της και οδήγησε τον Ολυμπιακό στο 6Χ6 στο πρωτάθλημα. Οι πρωταθλήτριες νίκησαν και τον Πορφύρα με 3-0 σετ (25-16, 25-21, 25-19)και παρέμειναν η μόνη ομάδα χωρίς απώλεια σετ στη Volleyleague.

Την ευκαιρία να ξεκουράσει την Σάσκια Χίππε είχε ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς που ξεκίνησε με την Κωνσταντίνα
Βλαχάκη και πέρασε στον αγώνα την Γερμανίδα διαγώνια ως αλλαγή. Ο Πορφύρας πάλεψε και τα τρία σετ αλλά, οι «ερυθρόλευκες» είχαν τις λύσεις για να πάρουν τη νίκη. Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Φραντζίσκα Πολ του Ολυμπιακού με 14 πόντους, με την Γιώτα να προσθέτει 10, εκ των οποίων οι 4 από μπλοκ.

Η ομάδα του Βασίλη Πανδή ρίσκαρε από τη θέση του σερβίς και δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του Ολυμπιακού με πρωταγωνίστριες τις Μαριαλένα Δραγουμάνου, Μάρα Ράπτη που είχαν από 3 άσσους.

Οι συνθέσεις:

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Ράπτη 6 (3/15 επ., 3 άσσοι, 63% υπ.), Κομλένοβιτς 7 (4/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντέλου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Γκολφινοπούλου, Κελεσίδη 6 (3/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δραγουμάνου 10 (6/18 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ.) / Μουστάκη (λ, 46% υπ.), Γκούρα 1 (άσσος), Θαλασσινού, Χατζηπέτρου, Σιδεράτου 1 (1/1 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 10 (5/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Νιέμερ 8 (4/12 επ., 4 άσσοι, 33% υπ.), Πολ 14 (11/24 επ., 3 άσσοι, 32% υπ.), Λαμπρούση 4 (3/5 επ., 1 άσσος), Βλαχάκη 5 (4/15 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμη (λ, 50% υπ.), Κοκκινάκη (λ,), Παπαδοπούλου, Χίππε 7 (7/9 επ.).