Ελλάδα- Ισλανδία 22-33: Φιλική ήττα

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε ένα πολύ καλό α’ ημίχρονο που ήταν άκρως ανταγωνιστική και ένα β’ ημίχρονο με πολλά λάθη, τα οποία προήλθαν και από τις αλλαγές σε πρόσωπα και σχήματα, προκειμένου να γίνουν οι απαραίτητες δοκιμές, ενόψει των πλέι οφ του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κόντρα στην Ολλανδία.

Η Ελλάδα προηγήθηκε 6-3 και 9-7 με τους Ισλανδούς να απαντούν με σερί 3-0 για το 9-10 και το 10-13, ενώ το ημίχρονο έληξε 13-15. Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου η Ελλάδα

ισοφάρισε σε 15-15, 17-17 και 19-19, αλλά ένα πολύ κακό 10λεπτο έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να πραγματοποιήσουν σερί 7-0, φτάνοντας στο 19-26 και λίγο αργότερα στο 20-28 και στο τελικό 22-33. Ο Σάββας Σάββας με 7 γκολ και ο Αχιλλέας Τόσκας με 4 τέρματα ξεχώρισαν για την ελληνική ομάδα.

Το Σάββατο (16/03) στις 19:15 οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά στο ΚΓ Κορυδαλλού στο δεύτερο και τελευταίο φιλικό παιχνίδι.

ΕΛΛΑΔΑ- ΙΣΛΑΝΔΙΑ 22-33
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-5, 8-6, 8-9, 10-13, 13-15 (ημχ), 17-17, 19-20, 19-24, 21-30, 21-31, 22-33

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Παναγιώτου 2, Λιάπης 2, Μάλλιος, Μιχαηλίδης, Πασσιάς 1, Τόσκας 4, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης, Παπάζογλου 1, Δομπρής, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου, Καλόμοιρος 2, Τζωρτζίνης 1, Τσακουρίδης, Αραμπατζής 1, Παπαντωνόπουλος, Σάββας 7, Κεδέρης 1.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Γκούντιονσον): Γκούσταφσον, Ρίτσαρτσον 6, Σμάρασον 1, Μ. Όσκαρσον, Κρίστγιανσον 5, Γιόνσον 2, Ρούναρσον 1, Γκίσλασον, Μάγκνουσον 3, Βαλέντσια 3, Βίνταρσον, Μπιόργκιβισον, Άρναρσον 1, Γκούντιονσον 4, Α. Όσκαρσον, Πράσταρσον 3, Όλαφσον 1, Μπόρκελσον 3.
Διαιτητές: Ζήσης- Χαραλαμπίδης, Δίλεπτα: 4-1, Πέναλτι: 1/2-1/1