Δέκατη σερί νίκη για την PSV! (video)

Την 10η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η PSV, αυτή τη φορά εντός έδρας με αντίπαλο τη Σπάρτα Ρότερνταμ και σκορ 1-0, σε αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι δεν έφτασαν σε υψηλό επίπεδο απόδοσης, όμως με το γκολ του Ντε Γιονγκ που πέρασε ως αλλαγή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και βρήκε δίχτυα στο 52’, πήραν τους βαθμούς και υποχρέωσαν την ομάδα του Ρότερνταμ στην 7η ήττα της στη σεζόν.

Παρά το
αποτέλεσμα πάντως, η Σπάρτα έδειξε καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, όταν και είχε ευκαιρίες για να πετύχει γκολ και να είναι περισσότερο ανταγωνιστική.

Η ομάδα του Κοκού είχε και δοκάρι με τον Φαν Χίνκελ στο δεύτερο ημίχρονο. Είναι πλέον στο +8 από την δεύτερη Αλκμααρ και σε απόσταση 10 βαθμών από τον Άγιαξ.

Σε άλλο παιχνίδι, η Χίρενφεϊν προηγήθηκε στην έδρα της Ρόντα με 1-0 με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και πήραν τους τρεις βαθμούς, φθάνοντας μόλις τους δέκα στο πρωτάθλημα.