Χιρόνα – Αλμερία 5-2: Ανατροπή και πεντάρα με σούπερ Ντόβμπικ

Η επιστροφή στις αγωνιστικές υποχρεώσεις, μετά τη διακοπή λόγω εθνικών ομάδων, φαίνεται πως επηρέασε την ομάδα του Μίτσελ μόνο στο πρώτο ημίωρο. Εκεί όπου η Αλμερία πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, σημειώνοντας δύο γκολ.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Λεο Μπαπτιστάο άνοιξε το σκορ και στο 24’ ο ίδιος παίκτης έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, αιφνιδιάζοντας στο απόλυτο τους γηπεδούχους.

Παρόλα αυτά, η Χιρόνα έβγαλε αντίδραση και πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο είχε φέρει το ματς… τούμπα. Στο 37’ ο Μαρτίν μείωσε

σε 1-2, δύο λεπτά αργότερα ο Ντόβμπικ ισοφάρισε σε 2-2 και στο 43’ ο Ουκρανός επιθετικός ολοκλήρωσε την ανατροπή με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Η Χιρόνα δεν άφησε το πόδι από το… γκάζι στο δεύτερο μέρος και το 71’ έφτασε στο 4-2 με σκόρερ τον Σάβιο, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας ο Στουάνι.