Χάβρη – Στρασμπούρ 3-1: Βήμα παραμονής!

Δύο αγωνιστικές πριν από την καρό σημαία της Ligue 1 το ενδιαφέρον για το ποιές ομάδες δε θα βρίσκονται του χρόνου στην πρώτη κατηγορία κορυφώνεται. Και σήμερα η Χάβρη επικρατώντας 3-1 της Στρασμπούρ πραγματοποίησε σημαντικό βήμα να μην είναι ανάμεσα σ’ αυτές.

Έτσι λοιπόν, σε ματς για την 32 αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, η Χάβρη, που πριν από μία εβδομάδα έχασε – στις λεπτομέρειες – τη μοναδική ευκαιρία να πάρει «διπλό» μέσα στο Παρίσι από την παρέα του Κίλιαν Εμπαπέ, έχοντας κατά νου

το σημαντικά αρνητικό παρελθόν της κόντρα στη Στρασμπούρ, διατήρησε την ποδοσφαιρική λογική που είχε και στο ματς στο «Parc des Princes», απαρνήθηκε την κατοχή καταφέρνοντας να είναι απολύτως επικίνδυνη απέναντι σε ανοργάνωτη άμυνα.

Στο 24′ ο Κεχτά ήταν αυτός που αξιοποίησε την τροφοδότηση του Κασιμίρ για το 1-0, μεταφέροντας όλη την πίεση στην ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά που προέρχονταν από την εντός έδρας ήττα από τη Νις. Δίχως οι γηπεδούχοι να επηρεαστούν από το προβάδισμα, διατηρώντας το πλάνο τους, βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον ίδιο δίδυμο σε δημιουργία κι εκτέλεση στο 65′! Παρά τις εντατικές προσπάθειες των φιλοξενούμενων, τίποτα δεν άλλαξε στο χρόνο που ακολούθησε παρά μόνον η τελική διαμόρφωση του σκορ σε 3-0 από τον Αγιού στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής στη γαλλική Ligue 1 και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Τουλούζ-Μονπελιέ 1-2

(34΄ Νταλίνγκα – 27΄ Σαβανιέ, 81΄ Φαγιάντ)

Λανς-Λοριάν 2-0