Μπρεστ: Έχει τον τρόπο της

Μπρεστ: Έχει τον τρόπο τηςiprintezΣάβ, 11/28/2020 - 13:24

Eίναι η ομάδα που έβαλε τρία γκολ στη Λιλ στο πρώτο ημίχρονο! Στη Λιλ! Των τεσσάρων γκολ παθητικό στα εννιά πρώτα ματς! Τελικώς, τη νίκησε με 3-2 και την οδήγησε στην πρώτη και μοναδική για την ώρα ήττα στη σεζόν.

Τη Λιλ που πέρασε νικηφόρα από την έδρα της

πρωτοπόρου στην Ιταλία Μίλαν με 3-0! Τη Λιλ που μια εβδομάδα μετά το στραπάτσο στη Βρετάνη έβαλε για πλάκα τέσσερα γκολ στη Λοριάν (11η αγωνιστική, 21-7 τα γκολ!) και είναι στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, στο -2 από την πρωταθλήτρια Παρί Σεν Ζερμέν.

Είναι η ομάδα που μετά τα τρία γκολ από ημίχρονο στη Λιλ, μέτρησε τέσσερα σε βάρος της Σεντ Ετιέν από ημίχρονο επίσης! Τελικό 4-1 στο Λε Μπλέ! Πάρτι κανονικό, χωρίς κόσμο, με αντίπαλο την ανανεωμένη ομάδα του Πιέλ, τη Σεντ Ετιέν που ήταν καταπληκτική στο ντέρμπι με τη Λιόν παρά την ήττα της τελικώς με 2-1.

Αυτή η ομάδα που εντυπωσιάζει στη Γαλλία με τον τρόπο παιχνιδιού της είναι η Μπρεστ! Του Ολιβιέ Νταλ’ Ογκλιό. Του προπονητή που έμεινε έξι σεζόν στη Ντιζόν και έκανε ακριβώς το ίδιο.

Ανεξαρτήτως οικονομικών δεδομένων και με προφανή στόχο την παραμονή στην κατηγορία, ο Νταλ΄Ογκλιό φτιάχνει ομάδες που παράγουν φάσεις, παίζουν ποδόσφαιρο. Για την παραμονή στην κατηγορία. Το έκανε στη Ντιζόν, το επαναλαμβάνει επιτυχώς στη Μπρεστ

Τη Μπρεστ που έχει 5 νίκες και 6 ήττες σε 11 ματς. Τη Μπρεστ που χαίρεσαι να τη βλέπεις. Πώς δηλαδή ο Ονορά που δεν στέριωσε στη Σεντ Ετιέν αποτελεί την ακριβότερη μεταγραφή της και σκοράρει καταπληκτικό γκολ σε βάρος της παλιάς του ομάδας, πώς ο Στιβ Μουνιέ είναι η κολόνα της επίθεσης, πως ο Φεβρ μπορεί με άνεση να παίξει όλες τις θέσεις πίσω από τον επιθετικό, πώς ο 23χρονος αριστερός μπακ Ρομέν Περό έχει γκολ (3) και ασίστ (4), εμπλεκόμενος σε τελικές φάσεις περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο αμυντικό στα πέντε κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, πώς ο Καρντονά κινείται περιφερειακά στην επίθεση και σκοράρει 3 γκολ, πώς, πώς, πώς…

Αυτή είναι η Μπρεστ. Δεν θα πάρει πρωτάθλημα. Δεν θα υποβιβαστεί. Έχει ήδη κερδίσει απλόχερα τη συμπάθεια όλου του ποδοσφαιρικού κόσμου. Γιατί παίζει ποδόσφαιρο. Και δεν το καταστρέφει. Γιατί κάνει το δύσκολο και όχι το εύκολο. Για να εξασφαλίσει παραμονή στην κατηγορία παίζει ωραίο ποδόσφαιρο.  Και δεν το καταστρέφει για να μείνει στην κατηγορία.

ΓΑΛΛΙΑ - Ligue 1 - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ The Experts Off Off iprintez Off Off ΓΑΛΛΙΑ Αυτή είναι η Μπρεστ. Δεν θα πάρει πρωτάθλημα. Δεν θα υποβιβαστεί. Έχει ήδη κερδίσει απλόχερα τη συμπάθεια όλου του ποδοσφαιρικού κόσμου. Γιατί παίζει ποδόσφαιρο. Article publish on Σάβ, 11/28/2020 - 13:24 Article hide updated date Off Article is longform Off