Μπουργκ-Λιετκαμπέλις 104-71: Την διέλυσε…

Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έμειναν στην πρώτη θέση έστω και προσωρινά περιμένοντας το ματς της Γκραν Κανάρια. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο 5-10 και πλέον έχουν ελάχιστες ελπίδες να προλάβουν τα play offs.

Η Μπουργκ είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο στην μεγαλύτερη του διάρκεια. Ελέγχοντας τα ριμπάουντ και τον ρυθμό προηγήθηκε 19-9 κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο 22-17.

Η Λιετκαμπέλις με Σιρβίντις και Πόποβιτς στην επίθεση ανέκαμψε και πέρασε μπροστά με 22-23 στο ξεκίνημα του 2ου δεκελάπτου.

Όμως και πάλι

η Μπουργκ γρήγορα με πρωταγωνιστές τους Μπράουν, Μόργκαν και Ρισασέ ανέκαμψε, πέρασε 41-33 κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +11, 47-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι στερείται κριτικής. Η μπουργκ ανώτερη σε όλους τους τομείς, μπορεί να έκλεισε στο 71-60 το 3ο δεκάλεπτο, αλλά στο 4ο πάτησε γκάζι κι άφησε πίσω σκόνη. Με επιμέρους σκορ 33-11, έφτασε στο τελικό 104-71 και τη νίκη.