Ασταμάτητη η Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι πανηγύρισε τη ενδέκατη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Χάντερσφιλντ με 2-1.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της ημέρας οι «πολίτες» δυσκολεύτηκαν αλλά κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική νίκη, η οποία τους κράτησε σε απόσταση «ασφαλείας» από τους διώκτες τους.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 45ο λεπτό χάρη σε αυτογκόλ του Οταμέντι όμως στην επανάληψη ήρθε η ανατροπή. Συγκεκριμένα, στο 47ο λεπτό ο Αγουέρο έφερε το ματς στα ίσια ενώ ο Στέρλινγκ ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του στο 84ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Γκουαρντιόλα έφτασε τους 37 βαθμούς και παρέμεινε στην κορυφή ενώ η Χάντερσφιλντ έμεινε στους 15 πόντους και την ενδέκατη θέση.