Άρης-ΠΑΟΚ 71-77: Στο τέλος κερδίζει... ο Δικέφαλος του Βορρά! (HL)

Άρης-ΠΑΟΚ 71-77: Στο τέλος κερδίζει... ο Δικέφαλος του Βορρά! (HL)basket1thanosΣάβ, 03/20/2021 - 22:01

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από τον Άρη εκεί που έπρεπε! Δηλαδή στην τέταρτη περίοδο και το +10 που είχε χτίσει ο γηπεδούχος Άρης δεν ήταν αρκετό για να του δώσει τη νίκη.

Ο Δικέφαλος του Βορρά ευτύχισε να έχει σε τρομερή βραδιά τον Έλστον Τέρνερ. Ο Αμερικανός έβαλε τεράστια σουτ στο κομμάτι που ο

ΠΑΟΚ ανέτρεψε το ματς και τελείωσε το ματς με 17 πόντους σε 25 λεπτά συμμετοχής. Από κοντά και ο Τζοσουά Κάρτερ (13 πόντους) με ένα απίθανο τρίποντο στα 8 μέτρα για το προσπέρασμα στα 48 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Αυτή ήταν η 9η νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα (9-8 ρεκόρ) και πλέον το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη μπορεί να ελπίζει ακόμα και στην τετράδα.

Ο Άρης πολύ δύσκολα πλέον θα προλάβει τα Play-Off (ρεκόρ 6-11) αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι απομένουν 4 αγωνιστικές στις οποίες μπορούν να συμβούν πάρα πολλά.

Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Φλιώνης με 13 πόντους, ενώ ο Ντραγκίσεβιτς τελείωσε το ματς με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Το ματς:

Το ξεκίνημα βρήκε τον ΠΑΟΚ να μπαίνει πολύ δυνατά και με τους Κακλαμανάκη-Καμπερίδη προηγήθηκε 2-11. Ο Κακλαμανάκης συνέχισε πάρα πολύ δυνατά και ο Δικέφαλος του Βορρά έφτασε μέχρι το +12 (10-22). Ο Φλιώνης με δίποντο στη λήξη του δεκαλέπτου μείωσε στους 8 αλλά το πρώτο κομμάτι του ματς άνηκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι άλλαξε κυρίως λόγω της εξαιρετικής άμυνας που έπαιξε η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη (11 συνολικά πόντους δέχθηκε σε 10 αγωνιστικά λεπτά). Μάριο Τσάλμερς και Δημήτρης Φλιώνης έδωσαν το έναυσμα στην επίθεση και οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς με τη λήξη του ημιχρόνου στους 37 πόντους.

Και η τρίτη περίοδος άνηκε στον «Αυτοκράτορα». Μετά το 39-41 του 22ου λεπτού, ο Άρης έτρεξε σερί 9-0 και προηγήθηκε με επτά (48-41). Λίγο αργότερα η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (54-43) με αλλεπάλληλες βολές των Τσάλμερς-Φλιώνη και οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να διατηρήσουν το +10 μέχρι το φινάλε της 3ης περιόδου, επιδεικνύοντας εξαιρετικό πρόσωπο και στις δύο πλευρές του παρκέ (61-51)

Στο πρώτο τρίλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Τέρνερ πήρε μπρος και ο ΠΑΟΚ μείωσε στους πέντε (63-58). Ο Αμερικανός σκόραρε 7 σερί πόντους και ανάγκασε τον Καμπερίδη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Το σερί των ασπρόμαυρων έφτασε το 0-10 και το επιμέρους σκορ στην περίοδο το 2-15, με ακόμα ένα μεγάλο σουτ του Τέρνερ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος (63-66). Ο Τέρνερ δεν σταματιόταν με τίποτα και με ακόμα δύο καλάθια ανέβασε την διαφορά στους πέντε (65-70). Ντραγκίσεβιτς και ΝτεΚόζι έλυσαν το τεράστιο επιθετικό θέμα του Άρη και μείωσαν στο καλάθι (69-70) με 1,5 λεπτό να απομένει στο ρολόι. Ο ΝτεΚόζι έδωσε και το προβάδισμα τους γηπεδούχους (71-70) αλλά ο Κάρτερ ευστόχησε σε ένα σκοτωμένο τρίποντο από τα 8 μέτρα για το 71-73 (48" πριν το φινάλε)! Ο Άρης δεν βρήκε σουτ υπό καλές προϋποθέσεις και με βολές οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 37-37, 61-51, 71-77

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

ΕΛΛΑΔΑ - Basket League - ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΟΚ - Μπάσκετ 'Αρης - Μπάσκετ Off Off basket1thanos Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΟΚ ΕΛΛΑΔΑ Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε από το -10 με ένα σούπερ τελευταίο δεκάλεπτο και δικαιωματικά έφυγε από το Nick Galis Hall με το «διπλό»! Μία νίκη που του δίνει πλεονέκτημα στη «μάχη» της τετράδας. Article publish on Σάβ, 03/20/2021 - 22:01 Article hide updated date On Article is longform Off