Απόλλων-Άρης 74-82: «Πάτησε» στην πέμπτη θέση, τριπλή ισοβαθμία στην «ουρά»

Ο Άρης έφυγε από την Πάτρα, με την νίκη (74-82) κόντρα στον Απόλλωνα και βρίσκεται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, μαζί με τον συμπολίτη του και άφησε τους γηπεδούχους στη τριπλή ισοβαθμία με την Καρδίτσα και το Λαύριο που νίκησαν στην 16η αγωνιστική της Βasket League. O Άρης ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο και διέθετε τρείς παίκτες, Νότε,

Μήτρου-Λονγκ και Χόρκλερ, οι οποίοι

Aπόλυτα ισορροπημένο σε σκορ και ρυθμό από γηπεδούχους και φιλοξενούμενους ήταν το πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα η κατάληξη και των δυο δεκαλέπτων να είναι ισοπαλία, αλλά στην τρίτη περίοδο, ο Άρης ήταν καλύτερος στην επίθεση και με πρωταγωνιστή τον Νότε δημιούργησε διαφορά ασφαλείας δέκα πόντων (48-58). Ο Αμερικάνος πλέι μέικερ είχε πετύχει 24 πόντους μέχρι το 30′ και ο Μήτρου Λόνγκ πρόσθεσε 16 για το νταμπλ επιμέρους σκόρ (12-24) και προβάδισμα των 12 πόντων (49-61) πριν από την έναρξη της 4ης περιόδου. Ο Νίκος Βετούλας προσπάθησε με άμυνα “ζώνης” να δυσκολέψει την επίθεση του Άρη, χωρίς αποτέλεσμα στο τρίτο δεκάλεπτο.

Με τρίποντο του Γκρίφιν, ο Απόλλωνας μείωσε μέχρι τους εφτά πόντους (54-61), αλλά ο Χόρκλερ επανέφερε από τα 6.75μ. την διαφορά στους δέκα και με τον ίδιο τρόπο, διαμόρφωσε το 58-69 και ο Μήτρου Λόνγκ με το δεύτερο εύστοχο τρίποντο του στο 3′ 44′ πριν από τη λήξη (62-74), “ψαλίδισε” τις πιθανότητες ανατροπής από τον Απόλλωνα.

Δεκάλεπτα: 20-20, 37-37, 49-61, 74-82