Απίθανο ματς στη Σκανδιναβία! (video)

Σε θρίλερ εξελίχθηκε το 109ο σκανδιναβικό ντέρμπι μεταξύ της Νορβηγίας και της Σουηδίας στο Όσλο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν τα δεδομένα φτάνοντας στο 2-3 , εντούτοις ο Καμαρά με γκολ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το 3-3!

Όλα έδειχναν πως οι Νορβηγοί θα έφταναν σε μια μεγάλη νίκη, αφού άνοιξαν το σκορ στο 41’ με τον Γιόνσεν και διεύρυναν το προβάδισμά τους με τον Κινγκ στο 59’. Ωστόσο η Σουηδία δεν
είχε πει την τελευταία λέξη της: μείωσε σε 2-1 με τον Κλάεσον που πήρε το ριμπάουντ από το πέναλτι του Γκράνκβιστ και την επέμβαση του Γιάρστεϊν, ισοφάρισε με τον Κουεζόν στο 86’ για να έρθει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ίδιος ποδοσφαιριστής να σημειώσει το 2-3. Ωστόσο ο Καμαρά, μία από τις δύο αλλαγές του Λάγκερμπακ, διαμόρφωσε το τελικό 3-3 στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων!

Νορβηγία (4-4-2): Γιάρστεϊν, Ελαμπντελαουί, Νόρντβεϊτ, Αλεεσάμι, Άγερ, Έντεγκααρντ, Σέλνες, Χένρικσεν, Μ. Ελιουνούσι (72’ Καμαρά), Γιόνσεν (87’ Σέρλεθ), Κινγκ

Σουηδία (4-4-2): Όλσεν, Κραφτ, Χελάντερ, Γκράνκβιστ, Αουγκουστίνσον, Σ. Λάρσον (62’ Ίζακ), Όλσον, Έκνταλ (66’ Σβένσον), Κλάεσον, Μπεργκ, Κουεζόν

Βαθμολογία

Βαθμοί Αγώνες Ισπανία 6 2 Σουηδία 4 2 Ρουμανία 3 2 Μάλτα 3 2 Νορβηγία 1 2 Νήσοι Φερόε 0 2