Αγγλία-Βέλγιο 2-2: Λυτρωτής Μπέλιγχαμ, σπουδαίος Τίλεμανς

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στην πρώτη ευκαιρία τους στην αναμέρτρηση, όταν μετά την λάθος πάσα του Πίκφορντ ο Ονάνα έδωσε στον Τίλεμανς και ο παίκτης της Άστον Βίλα άνοιξε το σκορ (0-1). Η Αγγλία κέρδισε πέναλτι στο 15 σε ανατροπή του Τόνεϊ από τον Βερτόγκεν και ο επιθετικός της Μπρέντφορντ διαμόρφωσε το 1-1 με το πρώτο γκολ της καριέρας του με την Εθνική Αγγλίας.

Οι Βέλγοι πήγαν στα αποδυτήρια με πλεονέκτημα στο σκορ, όταν στο 36ο λεπτό ο Τίλεμανς αξιοποίησε εξαιρετική πάσα του Λουκάκου

για το 1-2. Πολύ ανοιχτό παιχνίδι και με εξαιρετικό ρυθμό στο πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Η Αγγλία κυθριάρχησε στην επανάληψη και απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες. Με τον Τόνεϊ και την επέμβαση του Σελς σε κόρνερ στο 52′. Τον Μέινο στο 66ο λεπτό και την επέμβαση του τερματοφύλακα της Φ¨ορεστ με τα πόδια, αλλά και τον Φόντεν στο 79ο λεπτό.

Η Αγγλία πήρε την ισοπαλία με γκολ του Μπέλιγχαμ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων μετά απο απίθανη ασίστ του Μάντισον.