Άνετα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα του Προμηθέα στο ΣΕΦ με 104-69 και έκλεισε νικηφόρα την κανονική περίοδο.

Οι «ερυθρόλευκοι» τερμάτισαν δεύτεροι, ενώ οι Πατρινοί είναι τρίτοι, η καλύτερη θέση στην ιστορία τους.

Οι δύο προπονητές λόγω απουσιών αλλά και έλλειψης βαθμολογικού κινήτρου χρησιμοποίησαν αρκετούς νέους παίκτες, με αποκορύφωμα την συμμετοχή
του Λευτέρη Μαντζούκα των φιλοξενούμενων, ο οποίος σε ηλικία 14 χρονών, 10 μηνών και 5 ημερών, έγινε ο νεότερος παίκτης που ξεκινά σε πεντάδα αγώνα πρωταθλήματος!

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Γουίλτζερ με 23 πόντους και 6 στα 10 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησε ο Μπόγρης με 17.

Για τον Προμηθέα 18 πόντους πέτυχε ο Πράδερ και 12 ο Μαντζούκας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά και με τους Πράδερ και Έλις σε καλή μέρα πήραν το προβάδισμα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 28-22.

Ο Προμηθέας συνέχισε έτσι και στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως οι Ρόμπερτς και Μπράουν ήταν εύστοχοι και έτσι ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 41-40 στο 16ο λεπτό, για να μπει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με ισχνό προβάδισμα 48-47.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο και άνοιξε την διαφορά στο 63-48 του 25ου λεπτού, με τον Γουίλτζερ να «βομβαρδίζει» με τρίποντα και την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να κλείνει το δεκάλεπτο με 77-52.

Η τελευταία περίοδος δεν άλλαξε τα δεδομενα και οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν νικηφόρα την κανονική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 48-47, 77-52, 104-69