Αναντολού Εφές-Φενέρμπαχτσε 81-80: Κρίθηκε στο φινάλε…

Έτσι η Αναντολού έμεινε στην κορυφή με ρεκόρ 10-1, την ίδια στιγμή που η Φενέρ έπεσε στο 8-3.

Ένα παιχνίδι με εναλλαγές και φινάλε θρίλερ, μιας και η Φενέρ είχε άστοχο σουτ με την λήξη του ματς με τον Χέις για να πάρει εκείνη το ματς.
Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Η Φενέρ πίεσε όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο και δεν ήθελε πολύ να «κλέψει» τη νίκη.

Η ομάδα του Ερντέμ Τσαν διατήρησε το προβάδισμα «ασφαλείας» της στην τρίτη περίοδο, μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο με +10 (69-59), όμως η Φενέρ βρήκε ξανά τον τρόπο να επιστρέψει, μειώνοντας

σε 77-76, λίγα λεπτά πριν το φινάλε. Με το ματς να πλησιάζει στην λήξη του, η Φενέρ είχε την ευκαιρία να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, αλλά ο Χέις αστόχησε σε buzzer-beater τρίποντο, με το 81-80 να παραμένει.

Κορυφαίοι για τους νικητές, ήταν οι Τόμπσον (21π, 5 ριμπ, 5 ασίστ), Γκάζι (17π) και Οσμάνι (14π, 8 ριμπ), ενώ για την Φενέρ, ξεχώρισαν Γουίλμπεκιν (18π) και Χέις (16π, 6 ριμπ, 3 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 49-44, 69-59, 81-80