Μπεγερίν ο «λυτρωτής»

Με γκολ του Εκτορ Μπεγερίν στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Αρσεναλ απέφυγε την εντός έδρας ήττα από την Τσέλσι (2-2) στο ντέρμπι το Λονδίνου. Νωρίτερα, οι πρωταθλητές είχαν καταφέρει να «γυρίσουν» το ματς και να... αγγίξουν μια σπουδαία νίκη, όμως ο Ισπανός μπακ ήταν αυτός που μίλησε τελευταίος.

Οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους. Η μεν Άρσεναλ για να μπορέσει να περάσει στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας, η δε Τσέλσι για να μπορέσει να περάσει δεύτερη αλλά καμία δεν χαμογέλασε στο τέλος.

Το σκορ άνοιξε στο 63ο λεπτό ο Γουίλσιρ για τους γηπεδούχους αλλά η χαρά τους δεν κράτησε πολύ αφού η ομάδα του Κόντε έφερε το ματς στα ίσια τέσσερα λεπτά αργότερα με πέναλτι του Αζάρ.

Οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν προσωρινά την κατάσταση χάρη σε γκολ του Αλόνσο στο 84ο λεπτό αλλά ο Μπεγερίν στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 2-2.