Αλμερία-Βιγιαρεάλ 0-2: Στο τέλος βρήκε τις λύσεις (hls)

Στο πρώτο ημίχρονο η Βιγιαρεάλ είχε συντριπτική κατοχή μπάλας, απέναντι όμως σε μία καλά οργανωμένη ομάδα που λίγες φορές έδωσε δικαίωμα στο “κίτρινο υποβρύχιο” να απειλήσει. Κορυφαία στιγμή για την ομάδα του Κίκε Σετιέν, η φάση του 7ου λεπτού, όταν το πλασέ του Τεράτς, έδιωξε εντυπωσιακά ο Μαρτίνεθ, η μπάλα βρήκε στο εσωτερικό του αριστερού δοκαριού και με δεύτερη προσπάθεια ο τερματοφύλακας της Αλμερία μπλόκαρε.

Στην επανάληψη αντικαταστάθηκε ο τερματοφύλακας της Αλμερία, ο Μαρτίνεθ που τραυματίστηκε και ο αντικαταστάτης του, ο Μαρίνιο είχε δύο πολύ καλές επεμβάσεις στο 52΄σε

πλασέ του Πίνο και δέκα λεπτά αργότερα σε νέο πλασέ του Μοράλες.

Τελικά η λύση ήρθε από τον Ζεράρ Μορένο που πέρασε στο παιχνίδι στο 69ο λεπτό και επτά λεπτά αργότερα πέτυχε το γκολ με αριστοτεχνικό δεξί πλασέ. Λίγο αργότερα με τη δεύτερη ασίστ του στο παιχνίδι,ο Τσουκουέζε έδωσε την ευκαιρία στον Μοράλες να γράψει το τελικό 0-2. Η Αλμερία έχει χάσει τώρα 6 από τα τελευταία 8 παιχνίδια της εναντίον της Βιγιαρεάλ στη LaLiga (2 ισοπαλίες).