ΑΕΚ – Στιγμές 2023: “Σφράγισε” τον τίτλο με ανατροπή στο “Βικελίδης” (videos)

Μετά τις δύο “λευκές” ισοπαλίες με Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, η ΑΕΚ ήξερε πως πλέον το πρωτάθλημα δεν εξαρτώταν από αυτήν, αλλά κυρίως από τα αποτελέσματα των “πρασίνων“.

Η Ένωση χρειαζόταν απώλεια του Παναθηναϊκού, η οποία ήρθε με την ήττα στο Φάληρο από τον Ολυμπιακό,

τη στιγμή που η ίδια κέρδιζε στο “Κλεάνθης Βικελίδης” τον Άρη και μάλιστα με ανατροπή.

Ένας αγώνας που ξεκίνησε… στραβά για την ΑΕΚ η οποία είδε τους “κίτρινους” να ανοιγουν το σκορ στο 17ο λεπτό με το πέναλτι του Γκρέι. Η απάντηση της ομάδας του Αλμέιδα ήρθε γρήγορα με τρομερό τελείωμα του Φαν Βέερτ στο 23′, ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Στίβεν Τσούμπερ έβαλε μπροστά στο σκορ την Ένωση και μετέφερε όλη την πίεση για τον τίτλο στον Παναθηναϊκό ο οποίος στο τέλος έχασε 1-0 από τον Ολυμπιακό δίνοντας στην ουσία το πρωτάθλημα στην ΑΕΚ.

Την αποστολή της Ένωσης την περίμεναν χιλιάδες οπαδοί της στο “Ελευθέριος Βενιζέλος” σαν μια πρώτη φιέστα τίτλου πριν το ματς με τον Βόλο που ακολουθούσε στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Θυμηθείτε τη μεγάλη νίκη της ΑΕΚ επί του Άρη Θυμηθείτε όσα είχαν πει Αθανασιάδης-Μάνταλος στο Novasports μετά το διπλό στο “Βικελίδης”