ΑΕΚ – Άρης 63-76: Άμυνα και τρίποντο έφεραν το διπλό

Αν και παράταχθηκε με 10 παίκτες, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν πολύ πιο φρέσκια από την αντίπαλο της και έβαλε τις βάσεις της νίκης με το “καλημέρα”. Δεκάλεπτο στο 18-25 με αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ανάλογη συνέχεια ως το φινάλε του ημιχρόνου στο οποίο οι Θεσσαλονικείς είχαν διψήφια υπέρ τους διαφορά (36-47).

Η ΑΕΚ προσπάθησε, όμως χωρίς αμυντική συνέπεια, τα λάθη να εξισορροπούν τις αρκετές ασίστ και τραγική αστοχία από μακριά, δεν κατάφερε

ποτέ να πλησιάσει αρκετά ώστε να κάνει ντέρμπι το παιχνίδι. Ο Άρης προστάτευσε τη διψήφια διαφορά (52-63, 30΄) και παρότι δεν είχε λύσεις στην επίθεση στην τελευταία περίοδο δεν ανησύχησε ποτέ χάρη στην οπισθοφυλακή του.

Οι νικητές πάτησαν στην οργάνωση του Χάγκινς (11 ασίστ, 10 πόντοι αν και με 4/15), πήραν 18 πόντους από τον Γκούντγουϊν και 16 από τον Χόχλερ (7 μπλοκ!), είχαν πολυφωνία χάρη στους Φίλιο (10π, 5ρ), Νότε (9π), Νετζήπογλου (11π). Σούταραν μόλις 4 βολές (4/4), όμως με 10/26 τρίποντα (38%) και 20/34 δίποντα (58%) έλεγξαν το παιχνίδι.

Η ΑΕΚ είχε μόλις 5/25 τρίποντα, μοίρασε 22 ασίστ αλλά έκανε και 16 λάθη. Είχε πρώτο σκόρερ τον Μίτσελ με 13 πόντους και αρνητικό τον Φρέιζερ με 3/15 σουτ.