Iωνικός-Άρης 90-97: Τον «λύγισε» στην παράταση (vids)

Ο Άρης έφυγε με την νίκη στην παράταση (90-97) από την δύσκολη έδρα του Ιωνικού με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία έξι λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα και κυριαρχώντας στον έξτρα χρόνο του παιχνιδιού για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Ο Ιωνικός άρχισε το παιχνίδι με το “πόδι στο γκάζι”, ενώ ο Άρης αιφνιδιάστηκε και βρέθηκε να

χάνει με διαφορά 10 πόντων, ενώ στην δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το επιμέρους σκορ (11-14) και μείωσαν το προβάδισμα του Ιωνικού στους 7 πόντους. To παιχνίδι πήρε “φωτιά” στην 3η περίοδο, με τον Άρη να δημιουργεί διαφορά 6 πόντων (46-51) στο 1’42”, με καλάθι του Τολιόπουλου, αλλά ο Ιωνικός πρόλαβε να ισοφαρίσει στην ολοκλήρωση των 30 λεπτών του αγώνα, με τον Σίμονς.

Ο Άρης προηγήθηκε για τελευταία φορά στο 34′ (57-63 στο 6′ 34”) και πάλι με τον Τολιόπουλο και ο Ιωνικός αντέδρασε άμεσα, πετυχαίνοντας σερί 19-4 και προηγήθηκε με διαφορά 9 πόντων (76-67) στο 2’20” (2/2β Μαυροκεφαλίδης). Οι Θεσσαλονικείς έκαναν την ύστατη προσπάθεια να αποφύγουν την ήττα και κατάφεραν την μερική ανατροπή στο σκορ, ισοφαρίζοντας σε 79-79 στα 31” (2/2β Τολιόπουλος). Στα 9” ο Αρσενόπουλος έκανε λάθος και στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, ο Τολιόπουλος αστόχησε σε 3ποντο στην εκπνοή.

Στην παράταση οι παίκτες του Ιωνικού δεν είχαν άλλες δυνάμεις και καθαρή σκέψη. Πέτυχαν δυο πόντους με ισάριθμες βολές του Μαυροκεφαλίδη στην έναρξη του έξτρα χρόνου και ενώ ο Άρης σκόραρε με ευχέρεια, προηγούμενος μέχρι και με 13 πόντους (81-94).

Δεκάλεπτα: 22-12, 33-26, 51-51, 79-79, 90-97 (παράταση)