Group C: Ελβετία – Βόρεια Ιρλανδία 2-0 Ανώτερη σε ολόκληρο το ματς, σκόραρε ο Τσούμπερ (hls)

Στην Γενεύη η Ελβετία υποδέχτηκε την Βόρεια Ιρλανδία στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ και επικράτησε με τελικό σκορ 2-0.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι από το ξεκίνημα του αγώνα, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες ενώ είχαν και συντριπτικά την κατοχή της μπάλας, αποτέλεσμα της πίεσης αυτής ήταν και η αποβολή του Τζαμάλ Λιούις στο 37ο λεπτό αλλά και το γκολ του Στίβεν Τσούμπερ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα

του που είχε και την καλύτερη εικόνα στον αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ροή της αναμέτρησης παρέμεινε ίδια με τους φιλοξενούμενους να έχουν ακόμα μεγαλύτερο βάρος παίζοντας με δέκα παίκτες και όπως ήταν λογικό αρκέστηκαν στο να αμυνθούν όσο καλύτερα μπορούν ώστε να μην δεχτούν περισσότερα γκολ. Η Ελβετία κυριάρχησε σε όλους τους τομείς, μπορούσε να σημειώσει μεγαλύτερο αριθμό τερμάτων με το σκορ να κλείνει τελικά στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Φάσναχτ διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Στο άλλο ματς του ομίλου που έγινε απόψε η Λιθουανία επικράτησε της Βουλγαρίας με 3-1.